Ortodonti

Ortodonti tedavi alanı, diş, çene ve yüz bölgesindeki bozuklukların oluşmasını önlemeyi, mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmayı, oluşan sorunların tedavi edilmesini ve dişin fonksiyonel işlemlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmeyi hedefleyen diş hekimliği uzmanlık alanına denir.

Ortodonti alanı dişlerin çapraşık dizilimi, çene geriliği ya da çene kemiğinin ileride olması gibi sorunların çözülmesini hedefleyen bölümdür. Bu sorunların giderilmesinde uygulanan tedavilere ise ortodontik tedaviler olarak bilinmektedir.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi, birkaç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak ortodontist tarafından hasta muayene edilerek dişte oluşan uyumsuzluklar, sıkışıklıklar, çapraşıklıklar ve yamukluk gibi problemler tespit edilmektedir. Daha sonrasında uzman hekim tarafından tedavi olunup olunamayacağı ya da hangi tedavi yöntemlerinin kullanılacağı karar verilmektedir. Karar verilen tedavilere başlanılmadan önce hasta ağzındaki dişlerde çürük olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eğer hastanın dişlerinde çürük var ise ilk olarak o dişler tedavi edilmelidir.

Hastada bulunan rahatsızlıkların tespitinden sonra planlama aşamalarına geçilir ve en uygun tedavi yöntemleri hastaya sunulur. Tek bir tedavi yönteminin olmamasının nedeni ise hastadan hastaya değişebilen ortodonti tedavi yöntemlerinin uygulanabilir olmasıdır. Ortodonti tedavi yöntemleri; kişinin çene yapısına, ağız ve diş yapılarına göre değişkenlik göstermektedir.

Ortodonti

Karar verilen tedavi yöntemlerinde kullanılacak olan aparatların boyutları, bilgisayar teknolojileri yardımıyla hastanın ağız genişliği ve diş genişliklerine göre hesaplanarak belirlenmektedir. Bu sayede uygulamadan sonra kullanılan aparatlar hastanın ağız ve dişlerine tam takılarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Ortodonti

Ortodontik Tedavilerde Kullanılan Yöntemler 

Hastalarda görülen en sık problemler, dişlerin bulunduğu konumun bozukluğu ve çene yapısındaki bozukluklardır. Dişlerin yanlış dizilimlerinin sonucunda meydana gelebilecek 6 temel bozukluklarla karşılaşılabilmektedir. Uzman ortodontistler tarafından tespit edilen bu rahatsızlıklar;

  • Çapraşıklık
  • Openbite
  • Crossbite
  • Underbite
  • Overbite
  • Boşluklar

olarak bilinmektedir. Bu sorunların giderilmesi için ortodonti tedavilerine başvurulmaktadır. Kişiden kişiye değişebilen bu tedavi yöntemleri, uzman ortodontistlerin vereceği bilgiler doğrultusunda seçilmelidir. Tedavi olacak kişinin yaşı, diş diziliminin bozukluğu ve çene yapısına göre uygulanacak tedavi seçilmektedir. Ortodonti tedavi yöntemleri;

olarak uygulanmaktadır. Ortodonti alanında uzman olan hekimler tarafından bu uygulamalar yapılmalıdır. Aksi taktirde uygulama esnasında ya da sonrasında problemler ile karşılaşılabilmektedir.

Konu ile ilgili yapılacak olan ortodontik çalışmalar ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür. Siz de hastalık teşhisi ve uygulama metotları hakkında detaylı bilgi almak, şeffaf plak fiyatları, diş teli fiyatları gibi çalışmaların güncel maliyetlerini öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz. Hızlı şekilde randevu oluşturmak için Doç. Dr. Enis Güray’ın kişisel muayenehanesinin iletişim adreslerinden taleplerinizi bize yönlendirebilirsiniz.

Ortodonti
Menü
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın