Invisalign Tedavisi

Invisalign Tedavisi, ağız diş yapısı içerisinde nizami olmayan ve optimum dizilimi bozan dişler için uygulanan, ortodonti alanı dahilinde gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Genç yaşta ihtiyaç duyulan vakaların sayısında artış görülmekle birlikte, yaş alış olan hastalarda da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Invisalign Tedavisi genel olarak, tedavi sürecinde ağız bölgesinde belirti görülmesini istemeyen, uygulama seansları boyunca estetik ağız görüntüsüne sahip olmak isteyen hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Tedavilerin bu yönteminde yüksek teknolojiye sahip olan cihazlardan ve maddelerden yararlanılır. Bu sebeple, özellikle fiziki yapısı bozulmuş olan dişlerde kullanımı uygun olan invisalign plaklarının doğru şekilde uygulanması ve hastanın ağız yapısına tam olarak uyum göstermesi alanlarında olumlu sonuç alınmaktadır.

Invisalign Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ağız ve diş sağlığı alanında, hastaların büyük bir bölümü dişlerinde var olan yapısal düzensizlik, çapraz duruş gibi rahatsızlıklarından dolayı tedavi talep etmektedir.  Geleneksel uygulama yöntemleri arasında ön plana çıkan diş teliyle tedavi ile bu sorunlara uzun yıllar çözüm bulmak amaçlanırken; bu metodun geliştirilmiş varyasyonu olan Invisalign ile dişler komple bir kalıp-plak içerisinde tedavi edilir.

Bu tedavi yönteminin en özel kısımlarından bir tanesi; her tedavi sürecinin doğrudan hastaya bağlı olarak kişiye özel şekilde tasarlanmasıdır. Ağız ve diş yapısında fiziki anomali bulunan hastalar için, kişiye özel olarak üretilen diş plaklarının hazırlanması, bilgisayar destekli yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Muayene sırasında 3 boyutlu model hazırlanması için bilgisayarlı cihazlar ile işlemler başlatılır ve model alınan kalıp ölçülerinde diş plağı üretimi yapılır. Bu aşamada hata payının minimum düzeyde olması, hastanın ağız yapısına en uygun çözümün sunulması anlamına gelir. Üretim aşaması sorunsuz şekilde tamamlanan diş plağının hekim tavsiyeleri doğrultusunda kullanımları ile tedaviden olumlu sonuç almak mümkün olmaktadır.

Invisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontinin bu tedavi biçiminde hastaların tedavi talep etmeden önce merak ettiği sorular, verilecek olan kararlarda belirleyici rol oynamaktadır.

  • Kullanılan invisalign plak çeşidi standart mı?

Hayır. Her hasta için ayrıca muayene yapılır ve sonuçlanan modele göre kişiye özel üretim yapılmaktadır.

  • Kullanılacak plak tek parça mı?

Tedavi uygulanacak hastanın ağız yapısına göre farklılık gösteren bu durum genellikle alt ve üst plaka olmak üzere bir set şeklinde kullanılmaktadır.

  • Diş plaklarının kullanım ömrü ne kadar?

Hijyen, işlev ve sağlık koşullarının da etkisi ile bir plağın kullanım ömrünü doktor tavsiyesi ile öğrenebilirsiniz. Bu süreç değişmekle birlikte genel olarak bir plak için 1-2 hafta aralığında olmaktadır.

  • Tedavi süreci ne kadar sürer?

Tedavi süreçleri hastalara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Doktorun muayene sürecinde ön gördüğü zaman dilimi referans alınabilir. Örnek olarak 15 plak kullanımı gereken ve haftalık değişim yapılması tavsiye edilen tedavi süreci toplamda 30 haftalık süreyi kapsayabilir.

Sorunlarınız hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.