Ortodonti Nedir?

Ortodonti nedir? Diş hekimliği kapsamında bir uzmanlık alanı olarak var olan ortodonti, diş ve çene bölgesindeki düzensizliklere çözüm üreten alandır. Ortodontistler kontrolünde gerçekleşen tedaviler ile hastanın kemik yapısına müdahale edilmesi de mümkün olmaktadır.

Ortodonti nedir, ne iş yapar? Ağız ve diş sağlığı alanı, ülkeniz hastalarında sıkça tedavi gerektirecek problemler ile ön plana çıkmaktadır. Ortodonti bölümü kendine has çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulandığı tıbbi bir birimdir. Diş teli, şeffaf plak, sabit ve hareketli apareyler ile ortodontik vidalar tedavide sıklıkla tercih edilmektedir.

Ortodonti Nedir, Ne ile İlgilenir?

Ortodonti ne demek? Bilimsel bir disiplin olarak ortodontoloji ismiyle de bilinen ortodonti; geleneksel diş tedavi yöntemlerinden ayrılmaktadır. Bu alan, dişlerin ve çene kemiğinin nizami hale getirilmesine odaklanmaktadır.

Ortodonti neye bakar? Ortodontik tedaviler, dişler üzerindeki estetik çalışmalara da katkı sağlamaktadır. Ancak estetik kaygıdan daha çok hasta sağlığı ve gündelik yaşam konforu ön plandadır. Çene bölgesinde var olan çapraşık köklerden meydana gelen diş dizilim hataları için, doktor muayenesi yapılmaktadır.

Bu aşamada güncel teknolojik cihazların kullanılması ile daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. Ortodonti tedavileri kadar önemli olan muayene süreci, teknolojik destekler sayesinde hasta için en olumlu sürecin belirlenmesinde yardımcı olur.

ortodonti-nedir

Ortodontik ne demek? Ortodonti alanına ilişkin tanı ve tedavi hizmetleri, bu kavramın kapsamına girmektedir. Örneğin invisalign olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi, ortodontik bir tedavidir. Şeffaf diş plağı adıyla da bilinmektedir.

Ortodontist Nedir?

Ortodonti uzmanı veya ortodontist, diş ve çene üzerindeki yapısal bozuklukların tedavisine odaklanmaktadır. Ortodonti tedavilerinin uygulanabilmesi için, hastanın ağız ve diş bölgesindeki sorunlarının doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Ortodontik sorunlar, büyük oranda kalıtımsal sebeplerle meydana gelmektedir. Ayrıca sert kabuklu yiyeceklerin sık tüketimi ve çeşitli kazalar da dişlerde dizilim bozukluklarına yol açabilmektedir. Peki bir ortodonti tedavisi nasıl yapılır?

 • Şeffaf plaklar (invisalign)
 • Diş teli
 • Ortodontik vidalar
 • Sabit ve hareketli apareyler
 • Protezler
 • Ortognatik cerrahi
ortodonti-nedir

Tedavinin seçimi hastadaki problem ile doğru orantılı olacak şekilde yapılır. Peki lingual ortodonti nedir? Lingual, Latince kökenli bir kelime olarak dile doğru, dile bakan anlamlarına gelmektedir. Lingual diş teli gibi tedaviler, gizliliğe ve estetik görünüme odaklanmaktadır. Bu prensiple gerçekleştirilen bir tedavi dişlerin iç kısmına, yani dile bakan kısmına uygulanmaktadır. Bu nedenle içten diş teli tedavisi olarak da adlandırılmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavi nedir? Dişlerin çene üzerindeki dizilimlerinde meydana gelen bozukluklara odaklanan bir tedavi alanıdır. Bu alandaki tedaviler, çene ve yüz anatomisindeki bazı problemlerle de ilgilenir. Gerektiğinde cerrahi metotlara da başvurur. Peki bir ortodontist ne yapar? Hastanın yakınmalarını dikkate alarak güncel tekniklerle tanı koyar ve tanıya uygun tedaviyi uygular.

Ortodontist nasıl olunur? Ortodontist olabilmek için öncelikle üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Mezuniyet sonrasında ortodonti alanında uzmanlık eğitimi alınır. Dört yıllık bu eğitimi başarıyla tamamlayan diş hekimleri ortodontist olarak çalışmalarda bulunabilir. Ortodonti hangi tedavileri yapar? Bir kısmı aşağıda sıralanan bozukluklar, ortodontik müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir.

 • Üst çenenin olağan halinden daha ön pozisyonda durması
 • Diş dizilim problemleri
 • Alt çenenin üst çene ile eşit olması
 • Alt çenenin üst çeneye göre daha ön pozisyonda yer alması / çene geriliği
 • Dişler arasında boşluklar olması (diastema)
 • Dişlerin köklerinden kaynaklanan sebeplerle çapraşık şekilde dizilmesi
ortodonti-nedir

Ortodonti Fiyatı Ne Kadar?

Ortodonti fiyatları, bu alanda hangi tedavilerin uygulanacağına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortodonti diş tedavisi için Türk Dişhekimleri Birliği tarafından yayınlanan liste de belirleyici olabilmektedir. Doç. Dr. Enis Güray’ın muayenehanesinde önerilen fiyatlar geçerlidir. Aşağıdaki tablodan bilgi alabilirsiniz.

Tedavi/İşlem KDV Hariç Fiyat KDV Dahil Fiyat (%8)
Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 7.527,78 ₺ 8.130,00 ₺
Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 9.546,30 ₺ 10.310,00 ₺
Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 11.666,67 ₺ 12.600,00 ₺
Düz Ark Teli Tatbiki (Tek Çene NİTİ Telleri) 569,44 ₺ 615,00 ₺
Braket Tatbiki (Tek Diş) 472,22 ₺ 510,00 ₺
Lingual Braket Tatbiki (Tek Diş) 550,93 ₺ 595,00 ₺
Bant veya Braket Çıkarılması (Tek Diş) 199,07 ₺ 215,00 ₺
Lateral Sefalometrik Film Analizi 300,93 ₺ 325,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Tedavisi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç) 16.898,15 ₺ 18.250,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Tedavisi (Orta) (Plak Ücreti Hariç) 16.898,15 ₺ 18.250,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodonti Tedavisi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç) 23.351,85 ₺ 27.380,00 ₺
Önleyici Ortodonti Tedavisi 5.402,78 ₺ 5.835,00 ₺
Mini Vida Uygulaması 1287,04 ₺ 1.390,00 ₺