Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir? Diş Hekimliği kapsamında ayrıca bir uzmanlık alanı olarak var olan ortodonti, diş ve çene bölgesindeki düzensizliklere çözüm üreten hekimlik alanıdır. Ortodontistlerin uzmanlığında gerçekleşebilecek bu özel alanda, muayene ve hastanın kemik yapısına müdahale yapılması mümkün olmaktadır.

Ortodonti Nedir? Ağız ve diş sağlığı alanında, hastalar üzerinde sıklıkla, tedavi gerektirecek hasarlar tespit edilmektedir. Bu hasarların en bilinenleri; çürüme, diş kirliliği, dolgu ve kanal tedavisi gibi yöntemlerdir. Bu tedavi yöntemlerinin dışında kalan ve hekim müdahalesine ihtiyaç duyulan, cerrahi müdahaleye de daha yakın olan sorunlardan diş dizilimleri ve çene kemiği yapısını hedef alan çalışmalar; ortodontik tedaviler kapsamında ele alınmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Bir bilim alanı olarak Ortodontoloji ismiyle de bilinen ortodonti; geleneksel diş tedavi yöntemlerinden ayrı bir şekilde, dişlerin ve çene kemiğinin nizami hale getirilmesine odaklanmaktadır. Dişlerin görünümü için gerekli estetik çalışmalara da katkı sağlayan bu tedavi yönteminde, estetik kaygıdan daha çok hasta sağlığı ve gündelik yaşam konforu elde edebilmek için müdahaleler yapılmaktadır.

Çene bölgesinde var olan çapraşık köklerden meydana gelen diş dizilim hataları için, doktor muayenesi yapılmaktadır. Hasta için tedavi gerektiren hasarın kalıtımsal yollarla ya da ilerleyen zamanlarda meydana gelip gelmediği tespit edilir.

Bu aşamada güncel teknolojik cihazların kullanılması ile daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. Ortodonti ve diş alanında gerçekleştirilen tedaviler kadar önemli olan muayene süreci de teknolojik destekler sayesinde hasta için en olumlu sürecin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Ortodonti Nedir? Verilen bilgiler doğrultusunda bu soruya karşılık gelebilecek en genel cevap ise; çene ve dişlerde meydana gelen anomalilerin düzeltilmesi için planlanan diş hekimi tedavilerinin asıl alanı, olmaktadır.

Ortodonti Nedir?
Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir? Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti alanındaki tedavilerin gerçekleştirilmesi için, hastanın ağız ve diş bölgesinde var olan sorunların tespitlerin doğru şekilde tespit edilmesi gerekir. Ortodontik sorunların meydana gelmesi, büyük oranda kalıtımsal sebeplerle olmaktadır. Bu yüzden doğrudan çene kemik alanına müdahale edilmesi mümkün olmaktadır.

Fakat, bazı doğal olmayan sebeplerden kaynaklı şekilde de ağız ve diş anomalisi görülebilmektedir. Trajik şekilde müdahaleye maruz kalan ağızda bu sorunlar görülebilmektedir. Ayrıca kişisel alışkanlıklar, ağız yapısını bozacak, sürekli şekilde tüketilen gıda ve maddeler de dişlerin diziliminde var olan düzenin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Söz konusu bu tedaviler;

  • Üst çenenin olağan halinden daha ön pozisyonda durması
  • Alt çenenin üst çene ile eşit olması
  • Alt çenenin üst çeneye göre daha ön pozisyonda yer alması
  • Dişlerin arasında ayrık görüntüye sahip olması
  • Dişlerin köklerinden kaynaklanan sebeplerle çapraşık şekilde dizilmesi

gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Tedavilerin uygulanma aşamasında genel olarak konvansiyonel tedavi yöntemlerinden olan geleneksel ışın ve kimyasal ürünlerin kullanıldığı yöntemler ile güncel teknolojiden daha fazla yararlanan Invisalign Tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Geleneksel yöntem dahilinde klasik şekilde diş teli tedavisi uygulanır ve dizilim hasarı olan hastanın dişlerinin tek kalıp içerisinde düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Braket adı verilen aparatlara yapıştırıcı aracılığıyla dişlere eklenme sağlanır.

Braketlerin tüm dişlere yapıştırılması ile tel braketin montajı tamamlanır ve hastanın kullanımına sunulur.

Invisalign Tedavisi yöntemlerinde ise; bonding gibi genel anlamda yapıştırma aracılığıyla estetik görüntü elde edilmesi amaçlanmaktadır. Ortodontinin ilgilendiği alanlardan bir tanesi olan bu yöntem dahilinde Invisalign yapılması için kişiye özel şeffaf plaklar üretilmektedir ve portatif şekilde dişlere yapıştırılarak kullanılmaktadır.

Invisalign tedavisinde, 3 boyutlu film çekme kapasitesine sahip olan cihazlar aracılığıyla muayene yapılır ve kişinin ağız yapısında alınan kalıba uygun olarak şeffaf plaklar imâl edilir. Bu şeffaf aparatlar ile hem diş düzeni sağlanması amaçlanır hem de tedavi sürecinde hastanın günlük konforunu olumsuz yönde etkilemeyecek şartlar, hastaya sağlanmış olur.

Ortodonti Nedir?
Ortodonti Nedir?

Ortodonti Fiyatları 2022

Sadece ortodontistlerin uygulama yapabileceği bu sorunlar için hem diş diziliminde hem üst çene de hem de alt çene bölgesinde ayrı ayrı çalışmalar yapmak mümkün olmaktadır.

Çene ile ilgili sorunların büyük çoğunluğu genetik faktörlerden kaynaklandığı için; bu sorunlar üzerine yapılacak olan çözüm çalışmalarında hasta yaşı nemli bir faktör olarak ön plana çıkar. Hastanın yaşının küçük olması ile diş bölgesinde yönlendirme ve geliştirme çalışmaları yapılırken, yaş almış olan hastalarda ise doğrudan düzeltme tedavi yöntemlerine başvuru yapılmaktadır.

Ortodonti alanlarında gerçekleştirilecek olan tedaviler için standart bir ücret tarifesi verilmesi mümkün olmamaktadır. Ülke genelinde kapsayıcı alt fiyat uygulaması yapılan bu tedavi yöntemlerinde, toplam fiyatın belirlenmesinde doğrudan etkili olan parametreler bulunur.

  • Hastanın talep ettiği tedavi yönteminde kullanılacak teknolojik cihazlar
  • Hastanın sahip olduğu ağız ve diş yapısındaki bozuklukların derecesi
  • Tedavi gerektiren rahatsızlığın akut ya da kalıtımsal sebeplerden kaynaklanması
  • Tedavinin başarılı şekilde sonuçlanması için doktorun tavsiye ettiği sürecin uzunluğu
  • Tedavi sürecinde ihtiyaç duyulacak ilave tedaviler ve kullanılacak materyaller

gibi sebepler, fiyatları doğrudan etkilemektedir.

Siz de ortodontik tedaviler ile ilgili güncel fiyat bilgisine erişmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz ve tedavileriniz hakkında detaylarla ilgili sorularınızı yönlendirebilirsiniz.

Enis Güray Ortodonti Tedavi Hizmetleri

Ortodonti hizmetleri yalnızca, alanında uzmanlık kazanmış olan ortodontistler tarafından sağlanabilecek çalışmaları kapsamaktadır. Bu unvanı elde edebilmek için, 5 yıl süren Diş Hekimliği Fakültesi lisans eğitiminden sonra, uzmanlık eğitimi için 4 yıllık eğitim alınması ve başarılı şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Enis Güray, alanında doçent unvanına sahip olan ve Ankara merkezli muayenehanesinde hizmet veren, alanında yetkinlik kazanmış hekimler arasında yer almaktadır. Uzun yıllardır muayene ve tedavi uyguladığı çok sayıda hastası ile olumlu ilişkiler içerisinde olan hekimimiz; Çankaya merkezinde verdiği hizmetler ile, ortodonti alanında ihtiyaç duyduğunuz rahatsızlıklara çözüm önerileri getirmektedir.

Siz de Ankara Ortodontist hizmetlerindeki talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz ve sahip olmak istediğiniz tedavi süreçlerine dair daha detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

İletişim adreslerimizden bize ulaşarak, aklınıza takılan sorulara cevap bulabilir ve daha konforlu şekilde yaşayabileceğiniz bir ağız yapısına sahip olmak için tedavi hizmetlerimiz hakkındaki detaylara erişebilirsiniz.

Ankara Ortodontist

Menü
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın