Bruksizm Tedavisi

Bruksizm Tedavisi, uyurken diş sıkma rahatsızlığı olarak da bilinen ağız defektinin telafi edilmesi için uygulanan bir dizi tedavi yöntemini içermektedir.  Tıbbi karşılığı bruksizm olan rahatsızlığın halk arasında bilinen diğer isimleri ise diş sıkma ve diş gıcırdatma olarak bilinmektedir.

Bruksizm Tedavisi, rahatsızlığa sahip olan hastanın problemlerini tetikleyen sebeplerin tespit edilmesiyle, farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Ortodontik tedaviler kapsamında çözüm üretilen bu rahatsızlığın, kalıcı şekilde çözüme kavuşması mümkün olmaktadır.

Bruksizm Nedir?

Diş Sıkma/Gıcırdatma, ağız ve diş sağlığı açısından birden çok alana zarar verebilecek alışkanlıklar ve rahatsızlıklardır. Özellikle çene kemiğine yapılan baskılarla, kemiğin doğal mekanizmasının tahribata uğrayacağı bilindiği gibi aynı zamanda dişlerin de doğrudan aşınma ve kırılma sorunlarıyla karşı karşıya gelebileceği tespit edilmektedir.

Dişlerin sıkılması ve bilinçsiz durumlarda sert şekilde gıcırdatılması anlamına gelen bruksizmin, genetik, psikolojik, fiziki ve çevresel faktörlerden meydana gelmesi mümkün olmaktadır.

Diş Gıcırdatmanın Etkileri
Diş Gıcırdatmanın Etkileri

Bruksizm Nedenleri Nelerdir?

Son yıllarda yaygın şekilde görülen hastalıkların ve rahatsızlıkların önemli bir bölümünün çevresel faktörlere ve strese bağlı olarak meydana geldiği tespit edilmektedir. Diş gıcırdatma ve bruksizm rahatsızlıklarının şu ana kadar tespit edilen yaygın sebepleri ise;

  • Ağız yapısında tahribata yol açabilecek çevresel faktörler
  • Kas yapısının istemsiz bir şekilde gerilmesine sebep olabilecek psikolojik faktörler
  • Vücudu sürekli şekilde sinirsel anlamda tetikleyebilecek stres
  • Kötü kapanışa yol açabilecek şekilde pozisyonlanmış dişlere sahip olmak

şeklinde sıralanabilmektedir.

Diş Gıcırdatma ve Eklem Düzensizlikleri

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavisi (Bruksizm Tedavisi)

Hemen her hastalıkta olduğu gibi, diş gıcırdatma rahatsızlığının tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için, muayene ve teşhis sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan hastalar, özellikle son yıllarda, tıbbi destek almak adına; bruksizm tedavisi için hangi doktora gidilir? sorusunu sormaktadır.

Uykuda diş sıkma tedavisi ile olumlu sonuç almanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığı alanının güvenilir ve komplex yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alan ortodontik tedavilere başvuru yapmak doğru olacaktır. Aynı zamanda;

  • Diş sıkması için kas gevşetici kullanımı
  • Bruksizm egzersizleri
  • Uykuda diş sıkma bitkisel tedavi uygulamaları

bu rahatsızlığın tedavi sürecinde yer yer önerilen, alternatif metotlar olarak bilinmektedir. Fakat bu uygulamaların sonucunda kesin çözüm beklemek doğru olmayacaktır. Özellikle; doktor muayenesi ve tavsiyesi sonrasında, ilave olarak uygulanabilecek doktor tavsiyesi niteliğinde olarak kullanılabilecek bu yöntemler, doktor kontrolünün dışında yapılırsa, hasta için faydadan çok zarar getirebilecektir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavisi için son yıllarda yüksek oranda olumlu sonuç alınan yöntem; ortodontik tedavi kapsamında üretilen diş plaklarıdır. Şeffaf plak ve gece plağı olarak da bilinen bu aparatlar ile hastalara özel olarak kişisel üretimler yapılmaktadır.

Ayrıca; çiğneme kaslarında var olan ve sürekli tekrarlayan ağrı veya eklemde meydana gelen fonksiyon bozukluğu olan Temporomandibular Eklem Rahatsızlıkları için; Doç. Dr. Enis Güray tarafından uygulanan özgün çalışmalar bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi olan Nti-tss splinti ile komple diş plağından farklı olarak, ön dişleri hedef alan bir ısırma engelleyicisi aparatından destek alınmaktadır. Doğru açılar ile tasarlanan bu aparat ile hem hastaların diş gıcırdatma alışkanlıklarında azalma görülür hem de gündelik hayat içerisinde, bruksizmden kaynaklanan migren ve baş ağrısı sorunlarına çözüm sunulmuş olmaktadır.

Ankara ortodondist hizmetlerinden faydalanarak siz de bruksizm rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Doç. Dr. Enis Güray tarafından vizyoner çözümler üretilen bu alana özgü tedavilerden faydalanmak, ücretsiz muayene imkânından yararlanmak ve tedavi talep etmek için, siz de iletişim adreslerimizden hızlı bir şekilde randevu talep edebilirsiniz.

Menü
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın