Ortodonti Çene Tedavisi

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Ortodonti Çene Tedavisi
Ortodonti Çene Tedavisi

Ortodonti çene tedavisi, alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozuklukların normal seviyelere getirilmesi için hastaya uygulanan ortodontik tedavilerden bir tanesidir. Hastanın yaşına ve çene bozukluğunun şiddetine göre tedavi yöntemleri ve süreci değişmektedir.

Ortodonti çene tedavisi, uygulanacak hastanın kemik gelişiminin tamamlanmadığı süre içerisinde ortodontik yöntemler ile tedavisi gerçekleşmektedir. Eğer hasta yetişkinse ve çene kayması şiddetli şekilde ilerlemişse ortognatik cerrahi uygulamaları kullanılarak tedavisi gerçekleşir.

Ortodonti Çene Kayması Tedavisi

Çene, alt (mandibula) ve üst (maksilla) çene kemiği olmak üzere iki kemikten oluşmaktadır. Çeneyi oluşturan kemiklerin üzerinde dişler bulunmaktadır. Diğer canlılarda olduğu gibi insanlarda da çenenin asıl görevi, ısırma ve çiğneme işleminin gerçekleşmesini sağlamaktır. Alt ve üst çene kemiğinde bozulmalar meydana geldiğinde çenenin yaptığı işlemler kısıtlanır ve ısırma, çiğneme işlemlerini yerine getiremez.

Çene yapısındaki bozukluklardan dolayı kişinin yemek yemesi, solunum yapması, konuşması ve uyuma şeklinin bozulmasına kadar etki etmektedir. Çene eğriliği bazı durumlarda fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Ancak çene yapısındaki bozukluğun ciddi anlamda şiddetli bir şekilde kayması durumlarında tedavi için çene yapısı düzeltme cerrahisine başvurması gerekmektedir. Çene kaymasının bazı belirtileri şu şekildedir;

  • Şakaklarda şiddetli ağrılar
  • Çene eklem bölgesinin şiddetli ağrıması
  • Çenede sertlik ve tam açılmama
  • Çene kıtlaması
  • Şiddetli omuz ve sırt ağrısı
  • Kulakta tıkanıklık hissi

gibi belirtilere örnek verebiliriz. Çenenin hem yapısal hem de işlevsel olarak düzgün çalışması için çenedeki kemik ve kas yapılarının uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelen bir bozukluk nedeniyle çene kayması görülmektedir. Çenede bulunan alt ve üst kemiklerin kayma oranı düşük ise, diş teli veya aparey gibi ortodontik yöntemler kullanılarak tedavi gerçekleşmektedir. Ancak kemiğin kayma oranı yüksek ve ortodontik yöntemlere cevap vermiyorsa ortognatik cerrahi operasyonlarına başvurulur.

Ortodonti Çene Tedavisi Fiyatları

Ortognatik Cerrahi ve ortodonti tedavisi birbiriyle uyum içerisinde çalışın ağız, diş ve çene sağlığı bakımında birbirini tamamlayan tedavi yöntemleridir. Bu nedenden dolayı seçeceğiniz diş hekimi alanında uzman olması gerekmektedir.

Uygulanacak tedavi ücretleri için bu aşamada sabit bir tarife verilememektedir. Nedeni ise hastaya yapılacak tedavi yöntemlerinin muayene öncesi belli olmamasından kaynaklanmaktadır. Uygulanacak tedavinin seans süresi kullanılacak malzeme ve makinanın markası fiyatın değişmesindeki en büyük etkenlerden birisidir. Bu sebepten dolayı net bir fiyat verememekteyiz.

Enis GÜRAY, uzman olduğu ortodonti alanı dahilinde, Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerine özel çözümler sunmaktadır. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmak ve tedaviler hakkında güncel fiyat bilgisi almak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Diş Gıcırdatma ve Eklem Düzensizlikleri

Menü
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın