Gençler İçin Invisalign

Gençler İçin Invisalign

Gençler İçin Invisalign tıpkı diğer yaş gruplarında olduğu gibi ortodontik diş sorunlarını tedavi etmeyi amaçlayan ve tel kullanılmayan bir yöntemdir.

Gençler için invisalign tedavisi şeffaf plaklar kullanılarak yapılmaktadır. Bu plaklar, diş telinden farklı olarak çıkarılıp takılabilen bir yapıya sahiptir.

Diş Teli mi Invisalign mi?

Ağız, diş ya da çene ile ilişkili ortodontik problemlerde diş teli de diş plağı da oldukça başarılı tedaviler sağlayabilmektedir. Aşağıdaki tabloda bu iki yöntemin bir kıyaslaması yer almaktadır.

Invisalign Diş Teli
Invisalign tedavisi, diş plakları ile yapılır. Tedavi, diş telleri ile yapılır.
Kullanılan plaklar şeffaftır ve dışarıdan görünürlüğü oldukça düşüktür. Kullanılan teller genellikle koyu renklidir ve görünürlüğü yüksektir.
Çocuklar tarafından dahi kolaylıkla çıkarılıp tekrar takılabilen bir yapıdadır. Teller hasta tarafından çıkarılamamaktadır.
Günde ortalama 18-21 saat aralığında takılı kalmalıdır. Sürekli takılı pozisyondadır. Gerekli müdahaleler düzenli randevularla diş hekimi tarafından yapılmaktadır.
Dişlerden çıkarılabildiği için ılık su altında bir diş fırçası ya da diş protezi temizleme tableti ile kolayca yıkanabilmektedir. Böylece plaklar ile dişler üzerinde yemek artıkları kalmamaktadır. Çıkarılamadığı için dişler üzerindeyken her gün yemeklerden sonra diş fırçası yardımıyla temizliğinin yapılması tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak diş tellerinin ara bakımı ve temizliği yapılmalıdır.
Tedavi süresi daha kısadır. Daha uzun tedavi süreleri gerekmektedir.
Hekim kontrol sıklığı daha düşüktür. Görece daha sık kontroller gerekmektedir.
Daha doğal ve estetik bir görünüm sağlar. Dişler üzerinden geçen teller şeklinde görünmektedir.
Başarı oranı oldukça yüksek bir ortodontik tedavi yöntemidir. Aynı şekilde yüksek başarıya sahip bir tedavidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kaç TL?

Bu tedavinin maliyeti, bireysel faktörlere göre değişebilmektedir. Çünkü kişilerin tedavi edilmesi gereken hastalıkları farklılık göstermektedir. Aynı zamanda sorunlu diş sayısı ve çene bölümleri, problemin farklı bölgeleri etkileyip etkilemediği, ek bir hastalığın eşlik edip etmediği gibi etkenler fiyatı etkileyebilmektedir.

Invisalign kaç TL? Sorusunun en net cevabını işlemi gerçekleştirecek olan merkez veya muayenehane verecektir. Yine de Türk Dişhekimleri Birliği’nin bu konuda yayınladığı bir fiyat listesi mevcuttur.

  • Invisalign ile ortodontik tedavi – hafif (plak ücreti hariç): 7.000-7.560 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – orta (plak ücreti hariç): 10.000-10.800 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – ağır (plak ücreti hariç): 15.000-16.200 TL

Invisalign Türkiye açısından gelişmiş ülkelerden hiçbir fark olmadan yüksek başarı oranıyla uygulanabildiği gibi farklı ülkelerden ülkemiz hekimlerine çok sayıda hasta müracaat etmektedir. Türkiye’de ağız ve diş sağlığı alanında pek çok hasta bulunduğu için, ülkemiz hekimleri bu alanda oldukça deneyimlidir. Sağlık turizmi kapsamında yurt dışından hasta çekilebilmesinin bir sebebi de budur.

Invisalign Kimlere Uygulanmaz?

Invisalign gençler ve farklı yaş gruplarından pek çok hasta için uygun bir tedavi yöntemidir. Ancak bazı durumlarda plak tedavisi olarak da bilinen bu işlem gerçekleştirilmeyebilir. Buna ilişkin bazı durumlar aşağıda sıralanmıştır:

  • Diş eti hastalıkları bulunanlar
  • Dişlerinde çürük olan hastalar (invisalign öncesi mutlaka çürükler uygun bir yolla tedavi edilmelidir)
  • 10 yaşından küçük olup yeterli diş sayısına sahip olmayanlar
  • Ağzında yeterli sayıda ve sağlıkta diş bulunmayanlar

Bu durumların hastadaki varlığını diş hekimleri kolaylıkla tespit edebilmektedir. Genç yaşta tedavisi yapılmayan ortodontik problemler ilerleyen yaşlarda daha büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Özellikle de çapraşık dişlerden kaynaklı çene kapanması sorunları, sağlıklı dişler üzerinde de bir baskı oluşturabilir ve onları zayıflatabilir. Bu da diş kayıplarıyla sonuçlanır.

Gençler İçin Invisalign

Invisalign, şeffaf yani görünürlüğünün düşük olmasıyla diş telinden ayrılsa da şeffaf diş teli veya görünmez diş teli denilen tedaviler de mevcuttur. Ancak bu tedaviler, klasik diş telleri ile temelde aynı prensiple işlemektedir.

Ankara invisalign yapan yerler arasında Doç. Dr. Enis Güray’ın kişisel muayenehanesi, yılların getirdiği tecrübe ile öne çıkmaktadır. Invisalign en iyi doktor konusunu da pek çok hastanın araştırdığı bilinmektedir. En iyi doktor sizdeki sağlık problemini en iyi anlayan ve bunun için size zaman ayıran doktordur. Sizler de hak ettiğiniz muayene ve tedaviyi almak ve aklınızdaki soruları iletmek amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gençler İçin Invisalign Nedir?

Şeffaf plak tedavisi yani Invisalign’ın başta çarpık dişler ve çenelerin kapanmasındaki sorunlar gibi bir dizi sorunu büyük bir başarıyla tedavi ettiği bilinmektedir. Invisalign tedavisi farklı yaş gruplarında farklı isimlerle bilinmektedir.

Tedavi yetişkinlerde sadece invisalign ismiyle anılırken, gençlerde invisalign teen, çocuklarda ise invisalign first adını almaktadır. Bu tedavi genç hastalarda, tıpkı çocuklarda olduğu gibi oldukça yüksek bir başarı oranıyla bilinmektedir. Invisalign gülüş sırasında dahi ağızda kolay kolay fark edilmemektedir.

Şeffaf plaklar diş hekiminin tavsiyesine göre ağızda 1 veya 2 hafta kadar kalabilmektedir. Bu, kişide hangi hastalığın tedavi edildiğine göre de değişebilmektedir. Her bir plak setinde benzer işlemler uygulanmaktadır.

Plaklar dişlere ilk kez takıldığında hasta ufak bir baskı hissetse de bu his, birkaç gün içinde kaybolmaktadır. Dişler, bu plaklara zamanla uyum sağlamaktadır. Baskı kuvveti, dişin istenilen pozisyona gelmesi içindir. Bu sayede dişler olması gereken noktaya itilmekte, eski konumuyla yeni konumu arasındaki boşluk ise zamanla yeni dokuyla kapanmaktadır. Bu sayede tedavi kalıcı olabilmektedir.

Çocuklarda Şeffaf Plak