Çocuklarda Şeffaf Plak

Çocuklarda Şeffaf Plak

Çocuklarda şeffaf plak diş telinin yerine uygulanabilecek telsiz, ortodontik bir alternatif tedavi yöntemidir.

Çocuklarda şeffaf plak ne işe yarar? Dişlerdeki çarpıklık, ağzın kapanmasındaki sorunlar veya çene ile ilgili öne doğru çıkık olması gibi problemlerde bir çözüm yöntemi olarak uygulanabilmektedir.

Çocuklarda Şeffaf Plak Kaç Yaşında Olmalı?

Şeffaf plakların kullanımı, diş hekimliği alanında öne çıkan yenilikçi bir tedavidir. Plaklar, şeffaf aparey olarak da anılmaktadır. Ortodontik tedavilerde kullanılacak tüm aygıtlara aparey denilmektedir.

Çocuklarda şeffaf plak tedavisinin kapsamına, hangi dişleri ilgilendirdiğine veya tedavi edilecek bozukluğa göre, yaş konusu değişebilmektedir. Tedavinin uygulanabilmesi için belli dişlerin çıkmış olması gerekmektedir.

10 yaşına gelmiş olmak çoğu durumda tedavinin yapılabileceği alt sınırı oluştursa da bireysel farklılıklar görülebilmektedir. Bunlar, dişlerin çıkış yaşlarının kişiden kişiye değişmesi ya da ağızdaki toplam diş sayısı gibi faktörlerdir.

Peki şeffaf diş plağı kaç ay kullanılır? Süre de yine kişisel faktörlerden etkilenmektedir. Çünkü her çocuğun kaç dişinde sorun olduğu veya hangi çenesiyle ilgili sıkıntılar yaşadığı kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden herkes için tek bir tedavi süresi vermek mümkün olmamaktadır. Yine de en az 3-5 ay arasında süreceği söylenebilir.

Çocuklarda Şeffaf Plak

Şeffaf Plak Tedavisi Kaç TL?

Tedavi ücretleri, şeffaf plaklar özel ölçülere göre hazırlandığından farklılıklar gösterebilmektedir. Bu konudaki net bilgiyi, tedaviyi uygulayacak olan klinik veya merkez verecektir. Bir diğer kriter de tedavi edilecek diş sırasının tek çenede mi yoksa her iki çenede mi olduğudur. Sorunun seviyesi de etkili olmaktadır. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından ilan edilen diş şeffaf plak fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • Invisalign ile ortodontik tedavi – hafif (plak ücreti hariç): 7.000-7.560 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – orta (plak ücreti hariç): 10.000-10.800 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – ağır (plak ücreti hariç): 15.000-16.200 TL

Invisalign First

Invisalign tedavisi farklı yaş grupları için farklı isimlerle bilinmektedir. Bu gruplar arasında küçük uygulama farkları olsa da temelde prensip aynıdır.

  • Yetişkinlerde şeffaf plak: invisalign
  • Gençlerde şeffaf plak: invisalign teen
  • Çocuklarda şeffaf plak: invisalign first

İsmini almaktadır. Çocuklar için olan tedavi ilk basamak veya ilk adım tedavisidir. Sorunlar çocuk yaşta çözülmediğinde ilerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu yüzden ortodontik tedavilerin geciktirilmemesi büyük öneme sahiptir.

Çocuklarda Şeffaf Plak

Örnek vermek gerekirse, ağzın kapanması sırasında çarpık durumdaki üst çene kesici dişleri, alt çene üzerindeki dişlerin üstüne binerek bir temas hattı oluşturuyorsa ilerleyen yıllarda bu dişler oynayarak düşebilmektedir. Bu örnek, “şeffaf plak ne işe yarar?” sorusunu da yanıtlamaktadır.

Günümüz diş hekimliğinin sunduğu yenilikçi çözümler, çocukların da büyük bir konforla iyileşmelerini sağlamaktadır. Invisalign şeffaf plak tedavisi de bunlar arasında yer almaktadır. Çocuklar için böyle bir tedaviye ihtiyaç olup olmadığını, ortodonti uzmanı bir diş hekimi tespit edebilmektedir.

Diş teli çıktıktan sonra takılan şeffaf plak da invisalign uygulamasına benzemektedir. Ancak bazı farklara sahiptir. Tel uygulaması sonrasında bir destek işlevini sağlaması açısından plaklardan faydalanılabilmektedir. Invisalign’dan farkı, bir miktar daha kalın bir yapıya sahip olması ve kullanım amacının farklı olmasıdır.

Şeffaf Plakla Dişler Düzelir mi?

Diş tedavisi alanında diş teli, yıllardan beri başarıyla uygulanan eski bir tedavi metodudur. Peki diş teli mi şeffaf plak mı? Şeffaf plaklar günümüzde oldukça bilinen ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Üstelik plaklar şeffaf olduğundan, bir diş teli görüntüsü yoktur. Bu da estetik anlamda daha doğal bir görüntü avantajı sunmaktadır.

Şeffaf plakların çıkarılıp takılması da son derece pratiktir. Bir çocuk bu malzemeyi rahatlıkla dişinden çıkarıp tekrar yerine takabilmektedir. Diş fırçası yardımıyla ılık su altında plakların temizliği kolaylıkla yapılabilmektedir.

Şeffaf plaklar dişleri etkili bir şekilde düzeltebilir. Plaklar yanlış konumlanmış dişlere ters yönde bir kuvvet uygulayarak zaman içinde dişlerin normal konumlarına gelmesini sağlamaktadır. Böylelikle dişin kaydığı yöndeki kemik doku yoğunluğu azalmakta ve yeni oluşan boşlukta yeni kemik dokusu oluşmaktadır. Bu sayede plak tedavisi de kalıcı olmaktadır.

Görüleceği üzere hem diş teli hem de diş plağı etkili bir tedavi sunsa da şeffaf plakların kolay ve pratik olarak uygulanabilmesi, yemek esnasında çıkarılabilmesi, kolayca temizlenebilmesi ve görünmezliği gibi ek faydaları bulunmaktadır.

Şeffaf diş teli tedavisi ise koyu renk tonlarına sahip tellerden farklı olarak şeffaf teller içermektedir. Görünürlüğü daha düşük olsa da diş teli ile temelde aynı yöntemle çalışmaktadır.

Invisalign First