Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak

Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak

Diş teli çıktıktan sonra takılan şeffaf plak, doğru dizilime sahip olması amaçlanan dişler arasında tutucu görevi görmektedir. Bilinen diğer ismi invisalign olan yöntem ile diş teli çıkarıldıktan sonra dişlerin kaymasını engellemek ve bir arada tutmak amacıyla işlemler yapılır. Şeffaf plaklar, uygulanan tedavi sürecinin geriye dönmesini engeller.

Diş teli çıktıktan sonra takılan şeffaf plak kullanımları, doktor talimatları doğrultusunda kullanılması gereken aparatlardır. Talimatlara uygun olarak günde ortalama 20 saat kullanılması tavsiye edilir. Pekiştirme tedavisi amacıyla ortodontik tedaviler kapsamında da şeffaf plaklar kullanılabilir.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak Ne Kadar Kullanılır?

Dişlerin dizilimine ve istenilen diş hareket miktarına göre tedavinin süresi ve kullanılacak plak sayısı değişmektedir. Her bir şeffaf plak dişleri ortalama 0,25-0,5 mm kadar düzeltmektedir. 14 gün boyunca günde ortalama 20 saat kullanılması gerekmektedir. İkinci haftanın sonunda dişler, plağın şeklini alır ve üzerinde bir miktar daha düzeltme yapılmış olan ikinci plağa geçilir ve ortalama 10-15 gün boyunca dişler yeni plağın şeklini alır. Böylelikle birkaç plak değişikliğinden sonra dişlerdeki bozulmalar engellenmiş olacaktır.

Şeffaf plak çıkarılırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan birkaçı;

  • Plağınızı çıkartırken kesici alet kullanmayınız
  • Çıkardıktan sonra temiz bir suyla durulayınız
  • Herhangi bir azı dişinizden başlayarak diğer azı dişlerinize doğru çıkartınız
  • Şeffaf plağınızı özel kutusunda muhafaza ediniz

gibi çıkartırken dikkat etmeniz gereken hususlardır. Şeffaf plak tedavilerinin tercih edilmesinin en büyük sebebi kolay kullanımıdır. Keskin köşeleri olmadığı için yumuşak dokuları rahatsız etmez ve neredeyse görünmez olduğu için kullanıcı, daha rahat ve güvenle plaklarını kullanmaya devam eder.

Şeffaf Plak Fiyatları

Şeffaf diş plakları, teknolojiden faydalanılarak üretilen güncel aparatlar arasında yer almaktadır. Ortodonti dalının teknolojik yeniliklere açık olması, tedavi yöntemlerinde de devamlı bir iyileşmelere neden olur. Dr. Enis Güray, alanında sunduğu özgün çalışmalar ile söz konusu hizmetleri sizlere sunmaktadır.

Hastanın diş yapısı, ağız durumu, kalıp boyutu gibi faktörler de şeffaf diş plak fiyatı üzerinde etki göstermektedir. Diş problemleri nedeniyle tedavi olmak isteyen hastalar için en doğru tedavi yöntemi, uzman hekimler tarafından belirlenmektedir. Bu tedavilerin net maliyeti de yapılacak olan muayene sonuçlarından sonra belli olmaktadır.

Dr. Enis Güray, uzmanlık alanı olduğu ortodontik tedaviler dahilinde, Ankara genelinde özel çözümler sunmaktadır. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmak ve tedaviler hakkında güncel fiyat bilgisi almak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Invisalign Tedavisi