Telsiz Diş Düzeltme

Telsiz diş düzeltme, ortodontik tedaviler içerisinde tel kullanılan yöntemlere kıyasla halk arasında daha az bilinirliğe sahip bir yöntem olarak tespit edilmektedir. Telsiz diş düzeltmeye yönelik uygulamalar, gülüşün daha estetik olması açısından özel bir öneme sahiptir.

Telsiz diş düzeltme aynı zamanda sağlıklı bir tedavi sonucu vermesinin yanı sıra tedavi sürecinde de hastalara estetik ve konfor sunmaktadır. Gün içerisinde portatif kullanım imkânı sunan invisalign (şeffaf plak) apareyleri çok sayıda üretilir ve aynı zamanda hijyenik kullanım imkânı sunar.

Telsiz Ortodonti

Telsiz ortodonti, hastanın dişlerindeki çapraşıklığın neredeyse görünmez bir şeffaf plak sayesinde düzeltilmesini sağlayan tedavileri kapsamaktadır. Bir diğer adıyla invisalign tedavisi; diş teli kullanılmadan dişte oluşan çapraşıkların düzeltilmesinden dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu tedavide kullanılan şeffaf plaklar hastanın ağız ve diş yapısına uygun şekilde hazırlanmaktadır. Klasik diş tellerine göre daha estetik bir şekilde tasarlanan şeffaf plaklar, dışarıdan bakıldığı zaman neredeyse belli olmamaktadır.

Telsiz Diş Düzeltme

Dişlerin hareket etmesinin amaçlandığı bu uygulamalarda, dişin yönelmesi planlanan yöne göre belirlenen pozisyonlarda tasarlanan şeffaf plaklarının her biri 0.05 mm ’lik hareket sağlamaktadır. Bu apareylerin kullanım şekilleri, diş tellerine göre daha avantajlı olmaktadır. Her bir şeffaf plak ürününü günde ortalama 20 saat ağızda bulunması gerekmektedir. Diş tellerine kıyasla kullanım şekilleri oldukça basit ve avantajlı olan bu modellerin kullanımı günden güne yaygınlık kazanmaktadır.

Şeffaf plakların en büyük avantajı, günlük yaşantınızı hiçbir şekilde etkilememesidir. Şeffaf yapıları sayesinde ağızda neredeyse gözükmemektedir. Yemek yerken ya da ağız temizliğinizi yaparken kolaylıkla çıkartılıp takılabilmektedir. Plaklarda yumuşak malzeme kullanıldığı ve metal içermediği için diş ve diş etlerinizi rahatsızlık hissi meydana getirmemektedir.

Telsiz Diş Düzeltme (Şeffaf Plak) Hangi Dişlere Uygundur?

Şeffaf plaklar, belli düzeydeki çapraşık dişlerin tedavisi için kullanılmaktadır. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için hastanın ağız, çene ve diş yapısının ortodonti tedavilerine uygun olması gerekmektedir. Dişlerin arasında kalan boşlukların büyük olmaması ve çene kemiklerinde gömülü dişlerin olmaması şeffaf plak tedavisi için oldukça önemlidir.

Invisalign tedavisi yaptıracak kişilerde yaş sınırı bulunmamaktadır. Hem genç yaştaki bireylere hem de çocuklara uygulanabilen ortodontik tedavilerden biridir. Uzman ortodontistler tarafından yapılacak inceleme ve muayenelere göre, kişilerin tedaviye uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bütün süt dişleri dökülen ve yerlerine yenileri çıkan çocuklar için uygulama yapılabilmektedir. Ortalama 12- 13 yaşlarında başlanan invisalign tedavisi, ilerleyen yaşlarda da uygulanabilmektedir.

Telsiz Diş Düzeltme

Hastalarda görülen;

  • Derin Kapanış
  • Underbite
  • Açık Kapanış (Open Bite)
  • Çapraz Kapanış (Cross Bite)
  • Aralıklı Diş
  • Aşırı Derecede Çapraşık

gibi rahatsızlıkların tedavilerinde şeffaf plaklar tercih edilmektedir.

Invisalign Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Şeffaf plak kullanımına başlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hastanın bu süreç içerisinde ağız ve diş bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu bakımlar yerine getirilmediği sürece istenilen başarıya ulaşılmamaktadır. Bu nedenden dolayı detaylı şekilde ağız bakımı yapılmalıdır. Şeffaf plaklar, yemek yeme ve diş fırçalama saatleri dışında keyfi olarak çıkartılmaması gerekmektedir.

Plaklar çıkartıldığı zaman, sağlık ve hijyen koşulları dikkate alınarak iç içe ya da üst üste koyulmaması gerektiği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Doğru uygulama için bu apareylerin yan yana gelecek şekilde kutusunda muhafaza etmeniz gerekir.

Uzman görüşleri doğrultusunda; şeffaf plaklar takılıyken sıcak içeceklerin kullanılmasının uygun olmadığı ifade edilmektedir. Bir başka şekilde sert kabuklu yiyeceklerin tüketilmesi de plağın yapısını bozabilmektedir. Bu nedenden dolayı yemek yerken ya da sıcak içecekler tüketirken plağı çıkartmanız gerekmektedir. Yemek sonrası kesinlikle dişlerinizi fırçalamanız gerekir, aksi taktirde plaklarda renk değiştirme ve koku oluşabilmektedir.

Telsiz ortodonti çalışmaları, uzmanlık gerektiren ve yalnızca ortodontistlerin uygulama yapabileceği özel çalışma alanıdır. Siz de uygulama talep ettiğiniz telsiz diş düzeltme işlemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve hızlı şekilde randevu oluşturmak için Doç. Dr. Enis Güray’ın kişisel muayenehanesinden randevu talep edebilirsiniz.