Şeffaf Plak

Şeffaf plak, kişiye özel hazırlanan ve dişlerin doğru dizilime sahip olması için kullanılan ortodontik tedavi yöntemidir. Invisalign olarak da bilinen bu tedaviler, bozuk olan diş diziliminin düzeltilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Şeffaf plak, son yıllarda birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Şeffaf yapıları sayesinde dışarıdan bakıldığı zaman tedavi gördüğünüz anlaşılmaz ve sosyal hayatınızda hiçbir kısıtlama olmadan rahatlıkla ilgili tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Invisalign Tedavisi

Bazı durumlarda hastalar diş telinin görüntüsünden dolayı rahatsız olmaktadır. Ortodontik tedavilerin genellikle uzun sürmesinden dolayı birçok kişi diş teli kullanmaktan çekinmektedirler. Böyle durumlarda ortodonti uzmanları invisalign tedavisini önermektedir.  Ortodonti tedavilerin arasında invisalign, estetik açıdan rahatsızlık vermemesinden dolayı birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Invisalign tedavisi, tel tedavilerine göre daha kısa sürede tamamlanabilecek bir işlem olmaktadır. Tedavi öncesi planlamalar yapılırken, bilgisayar ortamına başvurulmaktadır.

Bilgisayar ortamında dişlerin üç boyutlu görüntüleri elde edilmektedir. Bu sayede dişlere geçirilecek şeffaf plağın ölçüleri elde edilmektedir. Plakların takılmasından sonra hasta, bir süre alışma sürecinden geçer.

Ortalama 7-8 gün alışma evresinde konuşmada bozukluklar görülebilmektedir.

Fakat plağa alışıldıktan sonra diksiyonun düzeldiği de net bir şekilde görülmektedir. Invisalign tedavisi;

  • Şeffaf yapıları sayesinde estetik yapıları sahiptir. Bu nedenden dolayı dışarıdan belli olmamaktadır
  • Yemek yerken rahatlıkla çıkartılabilmektedir
  • Ağız bakımı çıkartıldıktan sonra kolaylıkla yapılır
  • Dişlerde oluşabilecek çürük ve diş eti hastalıklarının önüne geçilebilir olması

uygulanan kişilere sağladığı avantajlardan birkaçıdır. 14 gün boyunca ortalama 20 saat kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresinde zaman zaman farklı plak değişikliği yapılabilmektedir.

Şeffaf Plak Fiyatları

Hastaların diş teli tedavisi istemediği durumlarda genelde şeffaf diş plakları tercih edilir. Dişlerin dizilimi açısından problemli olduğu durumlarda şeffaf plak çok iyi sonuçlar sağlamaktadır. Son zamanlarda birçok insan şeffaf plakların fiyatlarını merak etmektedir. Fakat kişiden kişiye değişen ve özel ölçülere göre üretildiğinden dolayı net bir fiyat söylememiz mümkün değildir.

Hastanın diş yapısı, ağız durumu, kalıp boyutu gibi faktörler de şeffaf diş plak fiyatı üzerinde etki göstermektedir. Türk Diş Hekimleri Birliği  tarafından yayınlanan 2024 yılı fiyat listesinde;

  • Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç) 23.868,18 26.255,00
  • Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta) (Plak Ücreti Hariç) 32.954,55 36.250,00
  • Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç) 44.827,27 49.310,00

olarak belirtilmektedir. Kişiden kişiye ve kullanılacak olan malzemenin kalitesine göre fiyatlarda değişiklik görülmektedir. Doç. Dr. Enis Güray, uzmanlık alanı olduğu ortodontik tedaviler dahilinde, Ankara genelinde özel çözümler sunmaktadır. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmak ve tedaviler hakkında güncel fiyat bilgisi almak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviler