Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi, sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmak isteyen birçok kişini taleplerini karşılamak amacıyla uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu uygulamalar, ortodontik tedaviler kapsamında yer almaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi, özellikle çapraşık ve ayrık şekilde diş dizilimine sahip olan hastaların, estetik bir şekilde sağlıklarına kavuşmaları için tasarlanan tedavi çalışmalarını kapsamaktadır. Bir diğer adı ile “invisalign” olarak bilinen bu tedavi, uzman hekim kontrolünde, olumlu sonuç alınana kadar sürdürülmesi mümkün olan, gündelik hayat konforunu bozmayan aparatlar ile tatbik edilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi
Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi Ne İşe Yarar?

Dişler, ağız yapısının içerisinde yer alan farklı dokularla ve bölgelerle temas halinde, canlı kemiksi yapılardır. Bu sebeple, uzuvlar gibi belirli bir zaman diliminde gelişim gösteren dişler, kemik yapıları itibariyle deforme olmaya müsaittir. Ayrıca bir kökten gelişim gösteren bu yapılar; genetik, doğal veya ilerleyen yaşlarda meydana gelen yapay faktörlerden kaynaklı olarak, doğru bir dizilimin aksi yönde gelişim gösterebilmektedir.

Bu durumun gerçekleşmesi, tıbbi alanda tedavi edilmesi gereken anomalinin meydana geldiği anlamına gelir. Söz konusu ayrık diş dizilimi veya çapraşık diş probleminin çözülmesi için, dişlerin belirli hizada, tedavi süresince sabit şekilde kalması için üretilen braketler, teller ve plaklar kullanılmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Dişlere Uygulanır?

Genel olarak genetik bir faktörden kaynaklanan diş problemleri, çoklu diş üzerinde etki gösterebilmektedir. Özellikle arka ve üst dişlerde tespit edilen bu problemler, ilave diş çıkması ya da eğri diş çıkması gibi vakalarla tespit edilebilmektedir.

Bu durumun dışında işe yaygın olarak şikayetçi olunan durum, ön dişlerde ayrık görüntü veya gülümseme esnasında görülebilecek çapraşık dizilim şeklinde kendini belli etmektedir. Bu sebeple, ön diş bölgesi başta olmak üzere, dişlerin tamamı için braket, tel ve plak uygulaması yapılabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnvisalign tedavisi, cerrahi müdahale olmadan, diz diziliminde var olan çapraşık durumların telafisi ve kalıcı şekilde tedavisi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu tedavinin uygulanması için öncelikli olarak hastanın detaylı muayenesi ve film çekimlerinin yapılması gerekmektedir.

Diş bölgesinde köklere zarar vermeyecek ve doğal halin aksi bir yönde kök salınımını yönlendirmeyecek müdahaleler, ortodontik tedaviler kapsamında araç olarak kullanılan aparatlarla yapılmaktadır. Aparey adı verilen bu ürünler, muayene ve film çekimleri sonucunda üretilmektedir.

Şeffaf plak olarak üretilen invisalign plakları, ortodontist unvanına sahip olan uzman hekimler tarafından planlanan tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır.

“Ankara ortodontist” hizmetleri kapsamında çalışmalarına devam eden, ortodontik tedaviler alanında ürettiği yenilikçi araç ve yöntemlerle özgün çalışmalar sunan Doç. Dr. Enis Güray’ın muayenehanesinden randevu talep etmek için, siz de iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Hızlı şekilde randevu oluşturabilir ve talep ettiğiniz tedavi öncesinde ücretsiz muayene olma imkanından faydalanabilirsiniz.

Invisalign Tedavisi