Şeffaf Diş Teli Fiyatları 2022

Şeffaf Diş Teli Fiyatları 2022

Şeffaf diş teli fiyatları 2022 yılı dahilinde de sıklıkla aranan tedavi ücretleri arasında yer alıyor. Ortodontik tedaviler alanında birçok hasta tarafından tercih edilen şeffaf diş telleri, hastanın ağız yapısına özel olarak üretiliyor.

Şeffaf diş teli fiyatları 2022 tarifesi, bir önceki yıla oranla belirli bir ölçüde artış göstermiş olsa da Türkiye genelinde sabit bir fiyat tarifesi olan tedavi grubuna dahil değildir. Bu tedavi yöntemleri, hastanın ağız ve diş yapısına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu sebeple tedavide kullanılacak aparatlara dair özellikler ve tedavi seans süreci hastalara göre farklı planlamalarla tamamlanmaktadır.

Şeffaf Diş Teli

Diş teli tedavileri, uygulamaların ilk yıllarında metal renkte olan braketler aracılığıyla uygulanan yöntemlerdi. Metal braketler, tedavi açısından oldukça başarılı sonuçlar verdiği bilinirken, estetik açıdan zayıf kaldıkları için alternatif apareyler üzerine çalışmalar başlatıldı.

Söz konusu çalışmalar neticesinde üretilen şeffaf diş teli, dişlerde bulunan çapraşıklığın giderilmesinde kullanılan ortodonti tedavi yöntemlerinden biri olarak ön plana çıktı. Bu uygulama, kişilerde oluşan estetik kaygılar sebebiyle şeffaf ya da diş rengine uygun porselenler kullanılarak diş üzerinde belli olmayacak şekilde tasarlanarak, geliştirilmeye devam etmektedir.

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber farklı braket çeşitleri tasarlanmaya devam etmektedir. Estetik açıdan başarılı olarak kabul edilen porselen braketler, son yıllarda birçok hasta tarafından tercih edilmektedir. Belirli bir yaşa gelmiş kişilerde uygulanan diş teli tedavileri estetik kaygılara neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı şeffaf diş teli en çok kullanılan ortodonti tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Şeffaf diş telleri, uygulanan kişilere sağladığı avantajlarda oldukça fazladır.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları 2022
Şeffaf Diş Teli Fiyatları 2022

“Şeffaf Diş Telinin Avantajları”

 • Teknolojinin ilerlemesiyle beraber dayanıklı yapılara sahiptir.
 • Diş renginde olmalarından dolayı estetik açıdan oldukça güzeldir.
 • Darbelere ve sert yiyeceklere dayanıklılık gösterir.
 • Beyaz renkte olmalarından dolayı diş temizliği daha detaylı yapılabilir.
 • Herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmazlar.

Invisalign (Şeffaf Plak) ve Şeffaf Diş Teli Arasındaki Farklar

Şeffaf plak ve şeffaf diş telleri, insanlar tarafından en çok karıştırılan tedavi yöntemleridir. Şeffaf diş teli tedavilerinde braketler ve teller kullanılmaktadır. Halk arasında şeffaf plak tedavisi olarak da bilinen invisalign tedavilerinde ise şeffaf apareyler kullanılmaktadır.

Telsiz ortodonti tedavileri olarak bilinen invisalign tedavileri, estetik açıdan ve konfor bakımından en avantajlı tedavi yöntemlerinden biridir. Kullanılan şeffaf plaklar sayesinde dişte oluşan çapraşıklıklar giderilebilmektedir. Şeffaf diş teli tedavilerinde kullanılan braketlere kıyasla şeffaf tak/çıkar özelliği sayesinde daha kullanışlı olmaktadır. Ancak invisalign tedavileri, dişte oluşan ileri seviyedeki anomalilerde tercih edilmemektedir.

Şeffaf diş teli tedavileri sayesinde dişte oluşan bozuklukların düzeltilmesi sonucunda şeffaf plaklar kullanılabilmektedir. Bu iki benzer tedavi yöntemi de estetik açıdan oldukça kullanışlıdır. Şeffaf yapıları sayesinde dışarıdan bakıldığı zaman diş üzerinde oldukları anlaşılmadığı için tedavi sürecinde estetik ve konforlu süreç vadetmektedir.

Şeffaf Diş Teli Nasıl Uygulanır?

Şeffaf diş teli tedavisine başlanılmadan önce uzman ortodontistler tarafından detaylı şekilde incelemeler yapılmalıdır. Eğer hastanın ağzında; kanal tedavisi, diş dolgusu ya da diş çekimi gerektiren durumlar varsa öncelikle bu vakaların tedavilerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tedavi edilen problemli dişlerden sonra diş yüzeyinde temizleme işlemi yapılmaktadır. Temizleme işlemi, takılacak olan kelepçelerin daha kolay ve dayanıklı şekilde sabit kalması açısından önemlidir. Eğer herhangi bir dişte çürük ya da kırıklık yok ise sadece temizleme işlemi yapıldıktan sonra şeffaf diş telleri takılabilmektedir.

Temizlenen her dişe tek tek yapışkan madde sürülmektedir ve kelepçelerin sabit durması sağlanmaktadır. Diş üzerinde bulunan kelepçelerin içerisinden ark teli geçirilerek birbirine bağlanır. Ark telinin kelepçelere sabit şekilde bağlanması için bağlama lastikleri kullanılmaktadır. Şeffaf tel tedavisinde bağlama lastiği ve ark teline uygulanan basınçla kelepçeler hareket ettirilerek, dişlerin yerine oturması sağlanır.

Şeffaf diş teli tedavisi, metal diş teli uygulamalarına göre daha uzun sürebilmektedir. Ortalama 1-2 sene şeffaf diş teli kullanılmasının uygun olduğunu ifade eden uzman hekimlerin/ortodontistlerin sayısı ekseriyeti oluşturmaktadır. Uygulama süresi kişinin ortodonti bozukluklarının derecelerine göre değişebilmektedir. Siz de dişlerinizde oluşan çapraşıklıkların giderilmesinde şeffaf diş teli uygulamalarını kullanmak istiyorsanız Doç. Dr. Enis Güray’ın internet sitesinden online randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Şeffaf Diş Teli Kimlere Uygulanır?

Estetik ve görünüm kaygıları olan kişilerin tercih ettiği porselen braketler, ağız ve diş yapısı uygun olan herkese uygulanabilmektedir. Uygulama için bir yaş sınırı bulunmamasından dolayı her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilmektedir. Aynı zamanda şeffaf diş teli tedavileri;

 • Ortodonti problemleri olan
 • Normal dizilime göre önde konumlanmış dişlere sahip olan
 • Yüz ve çene yapılarında bozukluk olan
 • Çapraşık dişlere sahip olan
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonları bozuk olan
 • İleri ya da geride konumlanmış çeneye sahip olan
 • Gülümsemesinden rahatsız olan kişilerde uygulama yapılabilmektedir.

İlgili uygulamalar, çocuk ve yetişkinlerin dişlerindeki bozuklukların engellenmesinde rahatlıkla kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Estetik kaygısı olan kişilerin rahatlıkla başvuracağı bu yöntemler uzman ortodontistler tarafından detaylı incelemeler sonucunda uygulanmaktadır.

Ankara’da kişisel muayenehanesinde hizmetlerine devam eden Doç. Dr. Enis Güray, ortodonti tedavileri alanındaki özgün çalışmalarına devam etmektedir.

Siz de bu hizmetlerden faydalanmak ve güzel dişlere sahip olmak istiyorsanız, sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizde bulunan iletişim adreslerimizden hızlı ve kolay bir şekilde randevu oluşturabilirsiniz.