Ortodontist Nedir?

Ortodontist nedir? Dişlerin, çene üzerinde hem estetik hem de işlevsel özelliklerini koruyarak konumlanması için çalışan diş hekimlerine ortodontist denir. Bu hekimler aynı zamanda çene ve yüzü ilgilendiren bazı biçimsel kusurların giderilmesi için çalışır.

Ortodontist nedir kısaca ne işe yapar? Ortodonti, diş hekimliğinin özelleşmiş bir alanıdır. Bu alanda çalışan bir diş doktoru, ortognatik cerrahi, şeffaf diş plağı ve diş teli gibi tedavileri uygulayabilir. Çene ve dişlerde gözlenen yapısal problemler ağız ve diş sağlığı alanında önemli bir yer tutmaktadır. Bir ortodonti uzmanı; diş dizilim bozuklukları, çarpık dişler ve kapanış bozuklukları gibi problemlerin teşhisi ve tedavisiyle ilgilenmektedir.

Ortodontist Mesleği Nedir?

Ortodontik tedaviler çene ve dişlerde gözlenen birtakım yapısal problemlere odaklanmaktadır. Ortodontistler bu problemlerin tedavisi konusunda yetkindir ve gerekli eğitimi almıştır. Tıp alanında diş hekimliği branşının içinde yer alan ortodonti bölümü aşağıda sıralanan bozukluklarla ilgilenmektedir.

  • Diş çapraşıklıkları
  • Diş dizilim bozuklukları
  • Aralıklı dişler (diastema)
  • Kapanış bozuklukları (maloklüzyon)
  • İçe veya dışa dönük dişler (rotasyonlu)
  • Bazı çiğneme veya konuşma problemleri
  • İskeletsel çene problemleri
Ortodontist Nedir?

Ortodonti tedavisi nasıl uygulanır? Bu süreç, tedavinin hangi bozukluk için uygulandığına ve tedavi yöntemine göre değişmektedir. Diş hekimi, şikâyeti dinleyip ilk muayeneyi gerçekleştirdikten sonra röntgen gibi yöntemlerle tanıyı netleştirmek isteyebilir. Tanıya bağlı olarak en uygun olacağı düşünülen tedavi metodu uygulanır. Örneğin çapraşık dişlerin tedavisi için şeffaf plak yönteminden yararlanılabilir.

Dişleri etkileyen pek çok rahatsızlığın önüne geçmek için alınabilecek temel önlemlerden biri ağız bakımıdır. Ancak ağız bakımı, ortodontik problemlerin görülmesini önleyemez. Çünkü bu problemler, büyük ölçüde doğuştan gelmektedir veya genetik yatkınlıktan etkilenmektedir.

Ortodontist Nedir, Ne İş Yapar?

Diş hekimleriyle ortodontistler arasındaki fark nedir? Aslında ortodontistler de birer diş hekimidir ve çene ile dişlerin sağlığı için çalışmaktadır. Ancak her bir diş hekimi, belli alan veya alanlarda uzmanlaşmıştır. Uzmanlık alanı ortodonti olan hekimler, çene ve dişlerdeki yapısal bozukluklar üzerine çalışmaktadır.

Ortodonti randevu talebinin yoğun olduğu bir alandır. Şeffaf plak tedavisi gibi konforlu ve yenilikçi yöntemlerin yaygınlaşmasıyla, uygulama alanında bir çeşitlilik olmuştur. Peki şeffaf plaklarla diş tedavisi nasıl olur? Plaklar takıldıktan sonra dişlerin etkilendiği pek çok rahatsızlık tedavi edilebilir. Plakların temel çalışma prensibi, dişleri hareket ettirerek arzu edilen konuma ulaştırmasıdır.

Diş teli veya şeffaf plaklar ile süt dişi tedavi edilebilir mi? Hayır, bu önerilen bir durum değildir. Süt dişleri zamanla dökülüp yerine yetişkin (daimî) dişler çıkacağından, tedavilerin hastaya bir faydası olmayacaktır.

Ortodontist Nedir?

Ortodonti Fiyatı Ne Kadar?

Ortodonti fiyatları; tedavi edilmesi planlanan bozukluğun ne olduğuna ve tedavinin yöntemine göre değişebilmektedir. Doç. Dr. Enis Güray’ın kişisel muayenehanesinde Türk Dişhekimleri Birliği’nin fiyat listesi geçerlidir. Ortodontik bazı uygulamalar için ücret bilgilerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

İşlemKDV Hariç Fiyat (TL)%8 KDV Dahil Fiyat (TL)
Lateral Sefalometrik Film Analizi300,93 ₺325,00 ₺
Panoramik Film518,52 ₺560,00 ₺
Diş Röntgen Filmi (Periapikal)157,41 ₺170,00 ₺
Uzman Dişhekimi Muayenesi310,19 ₺335,00 ₺
Ara Dönem Sefalometrik Film Analizi245,37 ₺265,00 ₺
Angle Sınıf I Anomalilerinin Tedavisi7.527,78 ₺8.130,00 ₺
Angle Sınıf II Anomalilerinin Tedavisi9.546,30 ₺10.310,00 ₺
Angle Sınıf III Anomalilerinin Tedavisi11.666,67 ₺12.600,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Tedavi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç)11.833,33 ₺12.780,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Tedavi (Orta) (Plak Ücreti Hariç)16.898,15 ₺18.250,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Tedavi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç)25.351,85 ₺27.380,00 ₺
Açık Kapanışın Tedavisi12.023,15 ₺12.985,00 ₺
Pekiştirme Aygıtı (Hawley Aygıtı vb.)1.666,67 ₺1.800,00 ₺
Aparey Tamiri666,67 ₺720,00 ₺
Hızlı Maksiller Genişletme Apareyi3.226,85 ₺3.485,00 ₺
Mini Vida Uygulaması1.287,04 ₺1.390,00 ₺

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavisinin başarıya ulaşabilmesi için, hekim tavsiyelerine dikkat etmek ve randevulara düzenli olarak gelmek önemlidir. Örneğin diş teli tedavisi için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Teller, yemeklerden sonra ve yatmadan önce iyice temizlenmelidir. Bu temizliğin günde en az 4-5 kez yapılması önerilir.
  • Braketler diş düzelmeye başladıkça hareket eder. Bu nedenle düzenli aralıklarla telin, hekim tarafından sıkılması gerekmektedir.
  • Lingual ortodonti alanının öne çıkan uygulaması “içten diş teli” ile daha estetik bir tedavi seçeneği de mevcuttur.

Ortodontik tedaviler ne kadar sürer? Tedavi süresi; vakanın ağırlığına, bozukluğun ne olduğuna ve tedavi yöntemine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak ortalama süreler vermek gerekirse, bir diş teli tedavisi genellikle 1-1,5 yıl içinde tamamlanmaktadır. Invisalign (şeffaf plak) için de benzer bir süre söz konusudur. 9 ile 18 ay arasında tedavinin tamamlanması beklenmektedir. Plaklar her gün en az 21 saat kadar takılı kalmalıdır.