Ortodontik Çene Tedavisi

Ortodontik Çene Tedavisi

Ortodontik çene tedavisi, alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozuklukların normal seviyelere getirilmesi için hastaya uygulanan ortodontik tedavilerden bir tanesidir. Hastanın yaşına ve çene bozukluğunun şiddetine göre tedavi yöntemleri ve süreci değişmektedir.

Ortodontik çene tedavisi, uygulanacak hastanın kemik gelişiminin tamamlanmadığı süre içerisinde, alternatif metotlar arasından tercih edilen, ortodontik yöntemler ile gerçekleşmektedir. Eğer hasta yetişkinse ve çene kayması şiddetli şekilde ilerlemişse ortognatik cerrahi uygulamaları kullanılarak tedavisi gerçekleşir.

Ortodonti Çene Kayması Tedavisi

Çene, alt (mandibula) ve üst (maksilla) çene kemiği olmak üzere iki kemikten oluşmaktadır. Çeneyi oluşturan kemiklerin üzerinde dişler bulunmaktadır. Diğer canlılarda olduğu gibi insanlarda da çenenin asıl görevi, ısırma ve çiğneme işleminin gerçekleşmesini sağlamaktır. Alt ve üst çene kemiğinde bozulmalar meydana geldiğinde, çenenin yaptığı işlemler kısıtlanır ve asli görevleri olan ısırma, çiğneme işlemlerini yerine getiremez.

Çene yapısındaki bozukluklar; kişinin yemek yemesi, solunum yapması, konuşması ve uyuma şeklinin bozulmasına kadar etki etmektedir. Çene eğriliği bazı durumlarda fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Ancak çene yapısındaki bozukluğun ciddi anlamda şiddetli bir şekilde kayması durumlarında tedavi için çene yapısı düzeltme cerrahisine başvurması gerekmektedir. Çene kaymasının bazı belirtileri şu şekildedir;

  • Şakaklarda şiddetli ağrılar
  • Çene eklem bölgesinin şiddetli ağrıması
  • Çenede sertlik ve tam açılmama
  • Çene kıtlaması
  • Şiddetli omuz ve sırt ağrısı
  • Kulakta tıkanıklık hissi

gibi belirtilere örnek verilmektedir.

Çenenin hem yapısal hem de işlevsel olarak düzgün çalışması için çenedeki kemik ve kas yapılarının uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelen bir bozukluk nedeniyle çene kayması görülmektedir. Çenede bulunan alt ve üst kemiklerin kayma oranı düşük ise, diş teli veya aparey gibi ortodontik yöntemler kullanılarak tedavi gerçekleşmektedir. Ancak kemiğin kayma oranı yüksek ve ortodontik yöntemlere cevap vermiyorsa ortognatik cerrahi operasyonlarına başvurulur.

Ortodontik Çene Tedavisi Fiyatları

Ortognatik Cerrahi ve ortodonti tedavisi birbiriyle uyum içerisinde çalışan ağız, diş ve çene sağlığı bakımında birbirini tamamlayan tedavi yöntemleridir. Bu nedenden dolayı seçeceğiniz diş hekiminin, söz konusu alanda uzman olması şartı aranması gerekmektedir.

Uygulanacak tedavi ücretleri için hastalara, bu aşamada sabit bir tarife verilememektedir. Bu durumun başlıca nedeni ise hastaya uygulanacak tedavi yöntemlerinin muayene öncesi belli olmamasından kaynaklanmaktadır.

Uygulanacak tedavinin seans süresi kullanılacak malzeme ve makinanın markası, belirlenecek olan tedavi maliyetindeki fiyatın değişmesindeki en büyük etkenlerden birisidir. Bu nedenden dolayı tedavi tarifeleri için, muayene ve planlama yapılmadan, hastalara net bir fiyat verilememektedir.

Enis GÜRAY, uzman olduğu ortodonti alanı dahilinde, Ankara merkezinde hizmet verdiği muayenehanesinde kişiye özel olarak sunduğu çözümlerle, alanında sahip olduğu yetkinliği, her hastasıyla özenli bir şekilde paylaşmaktadır.

Ortodontik tedaviler hakkında talep ettiğiniz tedavilerle ilgili teknik bilgileri almak, özgün tedavi ayrıcalıklarından faydalanmak ve tedaviler hakkında güncel fiyat bilgisi almak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz. Hızlı bir şekilde randevu oluşturabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviler