Diş Teli Öncesi Sonrası

Diş Teli Öncesi Sonrası

Diş teli öncesi sonrası arasında görüntü anlamında fark elde edebilmek için, tedavi amaçlı yapılan çalışmadan olumlu sonuçların alınabilmesi gerekmektedir.

Diş teli öncesi sonrası kapsamında yapılan karşılaştırmalar; genel anlamda estetik görüntü ve çapraşık diş probleminin çözülmesi durumu üzerine gerçekleştirilmektedir. Doktor planlamasına uyularak gerçekleştirilen bu tedavi yönteminin sonucunda, estetik gülüş dahil kazanım sağlanabilecek birçok avantaj elde edebilmek mümkündür.  

Diş Teli

Diş teli, halk arasında, dişte bulunan çapraşıklıkların, boşlukların ve iskeletsel sorunların düzeltilmesinde kullanılan tedavi aparatına verilen isimdir. Emsal olan tedavilerin de dahil olduğu tıp çalışmalarına, ortodontik tedaviler adı da verilmektedir. Bu alan kendi içerisinde pek çok farklı tedavi yöntemlerini barındırsa da diş teli tedavisi denince dişlerin üzerine uygulanan ve diş hareketini sağlayan aparatlar ön plana çıkmaktadır. Diş telleri, dişlerin üzerine yapıştırılan ve braket denen parçaların içinden geçerek tüm dişleri birbirine bağlayan bir ark telinden oluşmaktadır.

Diş telleri, telin elastik deformasyonundan faydalanarak dişlere kuvvet uygular ve diş hareketini sağlar. Bu uygulanan tedaviler ortalama 18 – 24 ay kullanılması gerekmektedir. Ortalama 3 ile 5 hafta arası hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Diş tellerinin avantajlarından en önemlisi, dişlerin yapısını bozmadan ve geri dönülmez işlemler uygulanmadan diş yapısının düzeltilmesidir.

Diş Teli Öncesi ve Sonrası

Ortodonti diş teli öncesi sonrası tedavi süreci için çok önemli bir yere sahiptir. Diş teli taktırılmadan önce ilk olarak hekim seçimlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Diş hekiminizi seçerken ilk olarak mesleğindeki deneyimi ve uzmanlığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha sonra kullandığı yöntemleri ve tedavi şekillerinin güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Diş teli takılmadan önce ilerlemenin başarılı geçip geçmediğini anlamak için diş teli öncesi ve sonrası resimli verilere sahip olunması gerekmektedir.

Diş telleri ortalama 18 ile 24 ay arasında kullanılması gerekmektedir. Diş teli takıldıktan sonra ağız temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir. Yemenize ve içmenize dikkat etmeniz bu tedavi sürecinde önemli yere sahiptir. Sert kabuklu yiyeceklerden ve şekerli içecekleri tüketmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diş teli çıkartıldıktan sonra pekiştirme apareyleri kullanılarak uygulanan tedavide dişlerdeki bozulma takip edilebilmektedir. Eğer hasta pekiştirme randevularını aksatmazsa bu dönemdeki bozulmalar olsa dahi tekrar tel takmadan düzeltme sağlanabilir. Diş teli çıkartıldıktan sonra tekrardan dişlerin dizilimi bozulabilmektedir. Diş dizilimi;

  • Dişlere darbe alınması
  • Yanlış ağız bakımı
  • Parmak emme, tırnak yeme alışkanlıkları
  • Sert ve katı gıdaların sürekli tüketilmesi

gibi nedenlerden dolayı bozulmalar meydana gelebilir.

Diş Teli Fiyatları

Diş teli tedavisi, dizilimi bozuk ve çapraşık dişlerin düzeltilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişlerde oluşan bu bozuklukların giderilmesi için birçok insan bu tedaviye başvurmaktadır. Tedavi öncesi insanların en çok merak ettiği konu ise diş teli fiyatlarının ne kadar olduğudur. Diş teli fiyatlarını belirleyen birçok etken bulunmaktadır. İnsandan insana değişen diş, çene ve kemik yapısından dolayı uygulanacak ortodonti tedavisi farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı net bir fiyat söylememiz mümkün değildir.

Tedavi kapsamında net bir fiyat belirlenebilmesi için diş hekiminiz tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Dr. Enis GÜRAY, uzmanlık alanı olduğu ortodontik tedaviler dahilinde, Ankara genelinde özel çözümler sunmaktadır.

Kullandığımız yöntem ve teknikler aracılığıyla hastalarımızın sağlıklı dişlere ve çene yapısına sahip olmaları için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmak ve tedaviler hakkında güncel fiyat bilgisi almak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.