Diş Gıcırdatma Tedavisi

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Diş Gıcırdatma Tedavisi
diş gıcırdatma tedavisi

Diş Gıcırdatma Tedavisi; halk arasında diş sıkma, bruksizm gibi isimlerle bilinen bir rahatsızlık türüdür. Dişlerin belirli sebeplerle sıkılması, ağız yapısının gerilmesi ve bu durumlara bağlı olarak diş bölgesinin zarar görmesine sebep olur.

Diş Gıcırdatma Tedavisi sürecinin başlaması için öncelikli olarak, semptomların görülmesini tetikleyen sebepler analiz edilmektedir. Genetik faktörlerden kaynaklanabilecek bu durumlar, aynı zamanda psikolojik ve dış faktörlere de bağlı olarak da gelişebilmektedir.

diş gıcırdatma tedavisi
diş gıcırdatma tedavisi

Diş Gıcırdatma Nedenleri?

Diş gıcırdatma, kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan, hastalık statüsünde değerlendirilmeyen fakat tedavi gerektiren bir rahatsızlık statüsünde olan, davranış defektidir.

Bruksizim yani diş gıcırdatma rahatsızlığı, uzun süreli kronik bir sorun olarak kendini gösterebildiği gibi dönemsel sebeplere bağlı olarak tetiklenen, geçici bir rahatsızlık olarak da teşhis edilebilmektedir. Söz konusu bu semptomların oluşmasına neden olan bazı faktörler;

 • Genetik faktörler
 • Sürekli şekilde kullanılan ilaçlar
 • Sinirsel problemler
 • Stres
 • Psikolojik sebepler
 • Uyku bozukluğu
 • Motivasyon ve fizik olarak yorgun hissettiren alışkanlıklar

gibi sebepler sıralanabilmektedir.

Uyurken Diş Gıcırdatma Nasıl Geçer?

Uyurken diş gıcırdatma tedavisi, sebepleri kadar sonuçları itibariyle de önemli bir rahatsızlık türüdür. Sürekli şekilde tekrarlanmasıyla kronikleşen bu durumun şiddetine göre, kişilerde diş zedelenmesi ve diş kırığı meydana gelebilmektedir.

Özellikle dolgulu olan dişlerde yaşanan dirençsizlikten dolayı, dişlere doğrudan zarar verebilecek kapasiteye sahip olan bu hastalığın geçmesi için bir dizi tedavi uygulaması sunmak mümkün olmaktadır.

Diş Gıcırdatma Çözümleri için sunulan bazı yöntemler:

 • Ortodontik tedaviler
 • Şeffaf plastik plak kullanımı
 • Nti-tss splint kullanımı
 • Tedavi sonrası uygulanabilecek egzersizlerdir.

Ankara Diş Gıcırdatma Tedavisi

Ortodontik tedaviler için Ankara’da tercih edeceğiniz uzmanlar arasında yer alan Doç. Dr. Enis Güray; ortodonti alanına sunduğu mekanik icatlar ve vizyoner tedavi yöntemleriyle farklı bir yaklaşıma sahip olmaktadır.

Hasta menfaatleri doğrultusunda ön incelemeler yapılan muayenehane dahilinde, öncelikli olarak hasta talepleri alınır. Hastanın sahip olduğu koşulların incelenmesiyle birlikte, taleplerin gerçekleşme derecesi belirlenir ve hasta ihtiyaçları kapsamında en uygun tedavi yöntemleri titiz çalışmalar eşliğinde sunulur.

Siz de Diş Gıcırdatma sorunu da dahil olmak üzere talep ettiğiniz ortodonti tedavilerinden faydalanmak için, iletişim adreslerimizden hızlı bir şekilde randevu oluşturabilirsiniz.

Bruksizm Tedavisi

Menü
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın