Alt Çene Geriliği Tedavisi

Alt Çene Geriliği Tedavisi

Alt çene geriliği tedavisi sırasında ortodontik ve cerrahi işlemler birlikte kullanılır. Alt çenenin (Mandibular) gelişimi yetersiz olduğu durumlarda, ortodontik yöntemlerde kullanılan fonksiyonel apareyler kullanılır. Alt çenede şiddetli bir gerileme mevcut ise ortognatik cerrahi yöntemleri ile ön tarafa alınmaktadır.

Alt çene geriliği tedavisi uygulanmadan önce gözle yapılan muayenede hastanın yüzünün ve çenesinin yapısına bağlı olarak teşhis koymak mümkündür. Fakat bu tür hastalarda önemli olan, hastalığın şiddetini belirlemek ve sorunun kaynağını bulabilmektir. Gözle yapılan muayenede alt çene geri gibi dururken, bazı durumlarda üst çenenin ileriliğinden kaynaklandığı görülmektedir.

Yetişkinlerde Alt Çene Geriliği Tedavisi

Hastanın çene yapısıyla ilgili gözle görülür bir bozukluk olması veya fiziksel zorluklar yaşıyor olması en yakın diş hekimine başvurmasını önermekteyiz. Tedaviye başlanmadan önce hekim tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Yüz yapısının her açıdan incelenmesi hem ağız dışı hem de ağız içi değerlendirme aşamalarından geçilmelidir. Eğer alt çene geriliği şiddeti yüksek derecedeyse ve hasta yaptırmak istemiyorsa hem estetik hem de fizyolojik açıdan ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Yetişkinlerde görülen şiddetli alt çene geriliği durumlarında, alt çenenin uzman çene cerrahları tarafından, ameliyat ile öne alınması yöntemi uygulanmaktadır. Ameliyat durumunda hastaya bu operasyonun tüm avantaj ve belli oluşabilecek komplikasyonları hakkında bilgi verilir. Tel tedavisine başlanır ve ameliyata hazır hale gelindiğinde uzman hekimler ile ameliyat gerçekleşir. Ortalama tedavi süreci 2 yıl ya da 3 yıl arasında değişmektedir.

Hastanın yüz yapısını ciddi anlamda etkilemeyen alt çene hastalıklarında, kişi profilinden memnun ise ve bu nedenle de ameliyat istemiyorsa bu sefer sadece dişsel düzeltme seçenekleri düşünülür. Kamuflaj tedavisi olarak bilinen ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Üst dişler alt çeneye göre çok ileride kalıyorsa ve dudağın kapanmasını etkiliyor ise alınan röntgen görüntülerine göre üst çeneden iki adet küçük azı dişi çekimi ile tedavi ameliyatsız bir şekilde gerçekleşmiş oluyor.

Alt Çene Geriliği Tedavisi Fiyatları

Hastanın diş yapısı, çene yapısı gibi faktörler alt çene geriliği fiyatı üzerinde etki göstermektedir. Diş ve çene problemleri nedeniyle tedavi olmak isteyen hastalar için en doğru tedavi yöntemi, uzman hekimler tarafından belirlenmektedir. Bu tedavilerin net maliyeti de yapılacak olan muayene sonuçlarından sonra belli olmaktadır. Dr. Enis Güray, uzmanlık alanı olduğu ortodontik cerrahi dahilinde, Ankara genelinde özel çözümler sunmaktadır. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmak ve tedaviler hakkında güncel fiyat bilgisi almak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Diş Gıcırdatma ve Eklem Düzensizlikleri