Uykuda Diş Gıcırdatma

uykuda-dis-gicirdatma

Uykuda diş gıcırdatma bruksizm adıyla bilinen ve kişinin bilinçsiz bir şekilde dişlerini sıkması ile kendini gösteren bir durumdur. Diş sıkma hali, masseter adı verilen çene-çiğneme kaslarının istemsizce kasılarak dişlerin oldukça güçlü bir şekilde sıkılmasıyla karakterizedir.

Uykuda diş gıcırdatma tedavisi, dişlerin güçlü bir şekilde sıkılmasına yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması ile mümkün olabilmektedir. Ancak bu faktörler her zaman ortadan kaldırılamayabilir. Bazen de tedavi süreci oldukça uzun olabilir. Bu tür durumlarda gıcırdatma problemi dişler için son derece zararlı olabilmektedir. Dişleri korumak amacıyla çeşitli protezlerden ya da plaklardan yararlanılmaktadır. Koruyucu bruksizm tedavisi için ortodonti uzmanı bir diş hekiminden randevu alabilirsiniz.

Uykuda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Uyurken diş gıcırdatma neden olur? Dişler genellikle kişi uykudayken, çenenin aniden sıkıca kapanmasıyla birlikte güçlü bir şekilde sıkılmaktadır. Uykuda diş gıcırdatmak, çiğneme kaslarıyla ilişkili bir durumdur. Bazı ileri vakalarda bu durum kişi uyanıkken de meydana gelebilmektedir. Uzun bir dönem boyunca dişleri sıkmak, kalıcı hasarlar meydana getirebilmektedir.

Dişi, bruksizmin etkilerinden koruyabilmek için sıkma aparatı ve koruma aparatı gibi isimlerle bilinen diş plağı kullanılmalıdır. Diş gıcırdatma, psikiyatri ve diş hekimliği gibi farklı klinik disiplinlerle ilişkili bir problemdir. Diş gıcırdatma nedeni olarak;

  • Uzun süreli stres hali
  • Bazı psikiyatrik rahatsızlıklar
  • Uyku bozuklukları
  • Migren
  • Genetik faktörler
  • Bazı ilaçların yan etkileri

gösterilebilir. Uykuda dişlerin sıkılması esnasında diş gıcırdatma sesi işitilebilmektedir. Ancak kişi uyku halinde olduğundan kendisi bu sesleri duymayabilir. Uyurken diş gıcırdatma durumu, diş sağlığı açısından düşünüldüğünde tedbir almayı gerekli kılan bir durumdur. Bu amaçla muayenehanemizi ziyaret edebilir ve dişlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Gece Uyurken Diş Gıcırdatma Nasıl Geçer?

Diş gıcırdatması nasıl geçer? Gıcırdatma probleminden kurtulabilmek için öncelikle buna neyin sebep olduğunun ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu amaçla kişideki şikayetlere bağlı olarak psikiyatri veya nöroloji kliniklerinden randevu alınabilmektedir. Bazen kişide diş gıcırdatmaya yol açabilecek stres, depresyon, panik hali, uyku apnesi veya migren gibi bir problem olmayabilir. Böyle durumlarda doğrudan bir ortodontistten randevu alınabilir.

Dış gıcırdatmasının tedavisi sürecinde de gece plaklarından yararlanılarak dişler korunmalıdır. Peki gece plağı nedir? Uykuda diş sıkan bireylerin dişleri zarar görmesin diye takılan plaklardır. Uykuda diş sıkma halini ortadan kaldırabilen bazı tedavi yöntemleri bilinmektedir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

uykuda-dis-gicirdatma
  • Botoks uygulaması
  • Bazı antidepresanların kullanılması
  • Migren/uyku apnesi ilaçlarının kullanımı
  • Bazı yaşam tarzı değişiklikleri

Bahsi geçen tedaviler yalnızca hekim kararıyla ve kişiye özel olarak uygulanmalıdır. Peki botoks uygulaması bruksizmi nasıl tedavi ediyor? Botoks, çiğneme kaslarına belli noktalardan uygulanmaktadır. Böylece kaslardaki stres ve aşırı kuvvet ortadan kalkmakta ve diş sıkma problemi giderilmektedir. Botoksun etkisi 6 ay kadar olduğundan, bruksizm problemi nükseden hastalara tekrar uygulanabilmektedir.

Diş Gıcırdatma Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Uyurken diş gıcırdatma nedenleri arasında depresyon, panik atak, uyku apnesi gibi hastalık veya rahatsızlıklar yer alabilmektedir. Diş gıcırdatma, sadece tek bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirilmez. Hatta bazen yalnızca stres hali dahi diş gıcırdatmaya yol açabilir.

Diş gıcırdatma hangi vitamin eksikliğinden olur? Bruksizme doğrudan sebep olduğu bilinen herhangi bir vitamin eksikliği tanımlanmamıştır. Ancak D vitamini ile B12 vitamini, beyin ve sinir hücrelerinin fonksiyonlarıyla ilişkilendirildiğinden bruksizm ile de ilişkilendirilebilir.

Bruksizm sorunundan yakınan kişilerin, D ve B12 vitaminleri ile çinko, magnezyum düzeylerine baktırmaları faydalı olacaktır. Diş gıcırdatma için gece plağı uygulaması kaç TL? Kliniğimizde Türk Dişhekimleri Birliği tarafından yayınlanan fiyatlar geçerlidir. Aşağıdaki tablodan bilgi alabilirsiniz.

Uygulama/İşlem KDV Hariç Fiyat KDV Dahil Fiyat (%8)
Gece Plağı (Yumuşak) 1.495,37 ₺ 1.615,00 ₺
Gece Plağı (Sert Oklüzal Splintleme) 4.796,30 ₺ 5.180,00 ₺

Çocuğun Gece Uyurken Diş Gıcırdatması

Gece diş gıcırdatma neden olur? Çocuklarda uyurken diş gıcırdatma nedenleri, erişkinlerle benzerlik göstermektedir. Çocukluk çağında görülebilen obsesif kompulsif bozukluk (OKB) gibi bazı durumlar, bruksizme zemin hazırlayabilmektedir. Peki çocuklarda diş gıcırdatması nasıl geçer? Tedavi, tıpkı erişkinlerde olduğu gibi diş sıkmaya yol açan faktörün/faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla sağlanabilir.

Depresyon gibi bazı psikiyatrik rahatsızlıklarda, çocuklara verilebilecek ilaç sayısı sınırlı olduğundan tedavi daha zor olabilir. Diş sıkma esnasında meydana gelen kuvvet sonucunda dişler veya dolgular kırılabilmektedir. Bu nedenle dişlerin korunması önemli bir husustur. Çocuk veya erişkin olması fark etmeksizin tüm hastalar ortodontik bir tedavi ile dişlerini koruyabilmektedir.

Doç. Dr. Enis Güray’ın Çankaya’daki muayenehanesini ziyaret ederek dişlerinizi korumak için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Kişinin diş ölçülerine uygun olarak hazırlanan gece plakları sayesinde, uyurken dişlerinizi ne kadar kuvvetli sıkarsanız sıkın onları koruyabilirsiniz. Diş sıkma halinin seviyesine göre hastaya yumuşak veya sert gece plakları verilebilir.