Uykuda Diş Gıcırdatma

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Uykuda Diş Gıcırdatma
uykuda diş gıcırdatma

Uykuda Diş Gıcırdatma rahatsızlığı, yaşam konforunuzu bozan, ağız ve diş sağlığı açısından da olumsuz sonuçları beraberinde getiren sorunlardan bir tanesidir. Gece uykuda diş sıkma olarak bilinen rahatsızlığın çözümleri için alternatif tedavi yöntemleri sunulabilmektedir.

Uykuda Diş Gıcırdatma bir hastalık değildir. Belirli sebeplerle tetiklenen semptomlardan kaynaklı olarak defekt hissedilmektedir. Bu sebeple tedavi görülmesi gereken bu durum, hastalık değil rahatsızlık kategorisinde ele alınmaktadır.

Uykuda Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Bilinen bir diğer adı bruksizm olan diş gıcırdatma sorununun tespit edilen belirli nedenleri bulunmaktadır. Söz konusu bu nedenler;

  • Anksiyete
  • Hayal kırıklığı, öfke gibi duygular
  • Stres
  • Dişlerin rahatsız şekilde kapanması
  • Psikolojik faktörler

gibi etkenler olarak tespit edilmektedir. Söz konusu nedenlerin ortaya çıkarttığı diş gıcırdatma rahatsızlığın çözümü için, alternatif tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Diş Gıcırdatma ve Eklem Düzensizlikleri

Diş sıkma veya diş gıcırdatma rahatsızlığının çözüme kavuşması ve kalıcı şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak muayene sürecinin doğru koşullarda tamamlanmış olması gerekmektedir.

Teknolojinin güncel gelişmelerine optimize edilen cihazlar eşliğinde yapılacak olan muayeneler ile ağız ve diş sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğuracak her detay tespit edilir. Bruksizm özelinde yapılacak olan diş muayenesi, diş ve ağız yapısı içerisindeki hasarlar üzerinden değerlendirmeye tabi tutulur. Hastanın rahatsızlığını tetikleyen psikolojik ve nörolojik sebepler öngörülürse, hastanın ilgili uzmana yönlendirilmesi yapılmaktadır.

Çocuklarda Bruksizm

Son yıllarda gelen hasta raporlarına ve elde edilen istatistiki verilere göre, diş gıcırdatma ve diş sıkma rahatsızlığı, küçük yaş gruplarında da görülmektedir. Diş gıcırdatma nasıl önlenir? Gece uykuda diş sıkma nedenleri nedir? Uykuda diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır? gibi sorular, cevapları internet ortamında sıklıkla aranan sorular olarak ön plana çıkmaktadır.

Çocuklarda diş gıcırdatma tedavisi üzerinde yöntem belirlemek için, hasta olan çocuğun yaş grubu, ağız ve çene yapısının sağlamlığı ile diş yapısının oturmuş olup olmaması gibi faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir.

Çocuklarda bruksizm tedavisi için kullanılabilecek aparatlar bulunmaktadır. Klasik şeffaf plakların yanı sıra Ortodonti alanında özgün ve verimli hizmetler sunan Doç. Dr. Enis Güray’ın kullandığı Nti-tss splinti ile olumlu sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

Siz de uykuda diş sıkma ile ilgili sorun yaşıyorsanız ya da çocuklarda diş gıcırdatma gibi sorunların çözümü için tedavi talep ediyorsanız iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz. Hızlı randevu oluşturmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Menü
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın