Ortodontist

Ortodontist, diş ve çenede meydana gelen dizilim bozuklukları, çarpık diş, kapanış bozukluğu vb. problemlerin tanı ve tedavi aşamasında görev almaktadır. Bu diş hekimi, fakülte mezuniyetinin ardından alanında uzmanlaşmak amacıyla eğitimine devam etmiş ve başarıyla tamamlamıştır. Ortodonti uzmanı olarak da bilinirler.

Ortodontist Ankara bölgesinde son derece sık talep gören, diş hekimliği alanında çalışan bir sağlık profesyonelidir. Ortodonti uzmanları diş teli, şeffaf plak, hareketli veya sabit aparey gibi teknikleri kullanarak tedaviler gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca detaylı muayene ve tanı koyma konusunda da uzmandırlar. Ortodontik tedavi sayesinde ağız ve diş sağlığınızı etkileyen ve çoğu doğuştan gelen yapısal problemlerden kurtulabilirsiniz.

Ortodontist

Ortodontik tedaviler klasik tel veya şeffaf plak gibi uygulamaları da içerse de lingual ortodonti alanında yenilikçi tedaviler de mevcuttur. Bunlardan biri içten diş teli olarak bilinen yöntemdir. Lingual diş teli de denilen bu işlem sayesinde kişinin tel tedavisi aldığı fark edilmez. Gülme ve konuşma esnasında ağızda tel görünümü oluşmaz. Böylece daha estetik bir tedavi süreci mümkün hale gelir. Benzer şekilde şeffaf plaklar da gülüşün daha estetik olmasına ve kolay bir tedavi sürecine odaklanmaktadır.

Ortodontist

Ortodontist Nedir?

Ortodonti ne demek? Ortodonti, dental sağlık alanında önemli bir uzmanlık dalıdır. Bu terim, Yunanca “ortho” (doğru) ve “odontos” (diş) kelimelerinden türetilmiştir. Dolayısıyla, ortodonti kelimesi dişlerin düzeltilmesi ve doğru dişler gibi anlamlara gelmektedir. Hastaların daha sağlıklı ve çekici bir gülüşe sahip olabilmesi için ortodonti uzmanları bu ilkeye bağlı olarak çalışmaktadır.

Ortodontistler, dişlerin düzeltilmesi ve çene yapısının iyileştirilmesi konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Günümüzde pek çok kişi, düzensiz dişler veya çene problemleri nedeniyle bir ortodonti uzmanına ihtiyaç duyar. Peki, bu hekimler ne yapar?

Ortodonti uzmanları dişlerin düzeltilmesi ve çene yapısının iyileştirilmesi konularında eğitim almış ve deneyim kazanmış profesyonellerdir. Bu uzmanlar, insanların daha sağlıklı gülüşlere ve daha düzgün çene yapısına sahip olmalarına yardımcı olurlar. İlgili diş hekimlerinin yapabileceği bazı önemli görevleri devam eden başlıktan okuyabilirsiniz.

Ortodontist Ne Yapar?

Ortodonti uzmanları dişlerin düzeltilmesi ve çene yapısının iyileştirilmesi konularında yetkin diş hekimleridir. Mini vida ve diş teli gibi tedavi yöntemleri kullanarak hastalarına daha sağlıklı gülüşler kazandırırlar. Eğer siz de düzensiz dişlere sahipseniz ya da çene problemleri yaşıyorsanız, bir ortodonti uzmanına danışarak daha sağlıklı diş ve çene yapısına sahip olabilirsiniz.

Diş teli ve aparey tedavisi ile hastaların dişleri daha düzgün bir şekilde sıralanabilir. Bu yöntemler metal diş tellerini, şeffaf plakları ve çeşitli apareyleri içerebilir. Hekimler tedavi süresi boyunca hastanın diş ve çenesini kontrol ederek ilerlemeyi takip ederler. Gerekli olması halinde örneğin diş telinde çeşitli ayarlamalar yapabilirler.

Dişlerin düzeltilmesi sırasında bazı durumlarda mini vida gibi özel teknikler kullanılabilir. Bu cihazlar, dişlerin belli bir yön veya konuma doğru hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Ortodonti uzmanları tedavileri etkili bir şekilde uygulayabilmektedir.

Çene problemleri bazı durumlarda o kadar ileri seviyede olur ki cerrahi müdahale şart olabilir. Böyle bir durumun varlığında hasta ortognatik cerrahi uzmanına yönlendirilir ve işlem cerrahi olarak devam eder.