Ortodonti Uzmanı Ankara

Ortodonti Uzmanı Ankara

Ortodonti uzmanı Ankara bölgesinde; çarpık diş, kapanış veya diş dizilim bozukluğu gibi problemlerden yakınan hastalar tarafından sıklıkla başvurulan hekimdir. Bir ortodontist, diş hekimliği fakültesi mezuniyetine ek olarak ortodonti alanında ayrıca eğitim alarak bu unvana sahip olur.

Ortodonti uzmanı Ankara fiyatları ne kadar? Ortodontik tedaviler, uygulamanın içeriğine göre farklı fiyatlandırmalara sahiptirler. Ayrıca yaş ve muayene olunan klinik gibi faktörler de fiyat üzerinde belirleyicidir. Farklı tedaviler, farklı işlemler anlamına gelir. Bu nedenle süreçler ve iyileşme süreleri de değişkenlik gösterebilir. Ortodontik bir probleminiz mevcutsa, diş hekiminiz sizin için en uygun tedaviyi ihtiyaçlarınız doğrultusunda planlayacaktır.

Ortodonti Uzmanı Ankara Fiyatları

Dişlerin çene üzerindeki dizilimleriyle alakalı problemlere odaklanan ortodonti alanı, çene problemleriyle de ilgilenmektedir. Ortodontik bozuklukların önemli bir kısmı doğuştan gelmektedir. Peki ortodonti fiyatı ne kadar? Farklı klinikler, farklı fiyat politikaları belirleyebilmektedir. Doç. Dr. Enis Güray’ın muayenehanesinde ise Türk Dişhekimleri Birliği tarafından ilan edilen fiyatlar geçerlidir. Aşağıdaki tablodan bazı tedaviler/işlemler için geçerli olan fiyatlara ulaşabilirsiniz.

İşlem/TedaviKDV Hariç FiyatKDV Dahil Fiyat
Ortodontik Tedavi Amaçlı Gömük Dişlerin Üzerinin Açılması2.921,30 ₺3.155,00 ₺
Lateral Sefalometrik Film Analizi467,59 ₺505,00 ₺
Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi9.356,48 ₺10.105,00 ₺
Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi9.356,48 ₺10.105,00 ₺
Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi14.472,22 ₺15.630,00 ₺
Sabit Kapanış Yükseltici Tatbiki (Kısa Süreli)1.148,15 ₺1.240,00 ₺
Açık Kapanışın Ortodontik Tedavisi14.916,67 ₺16.110,00 ₺
Önleyici Ortodontik Tedavi6.708,33 ₺7.245,00 ₺
Kısa Süreli Ortodontik Tedavi6.870,37 ₺7.420,00 ₺
Vida Uygulaması (Tek Vida)574,07 6 ₺620,00 ₺
Bant Tatbiki (Tek Diş)652,78 ₺705,00 ₺
Braket Tatbiki (Tek Diş)583,33 ₺630,00 ₺
Hızlı Maksiller Genişletme Apareyi4.027,78 ₺4.350,00 ₺

Ortodonti Tedavisinde Devlet Ne Kadar Ödüyor?

Sigortalı olan hastalar ve sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, tedavi ücretlerinin ne kadarının karşılandığı konusunu sıklıkla araştırmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yalnızca çocuk hastaların tedavi ücretlerinin yüzde 50’sini karşılamaktadır. Yetişkin hastaların ise tedavi giderleri karşılanmaz. Üstelik devlete bağlı sağlık kuruluşlarına da kabul edilmezler.

Ankara en iyi ortodonti kliniği hangisidir? En iyi klinik, kişinin tedavi gereksinimleriyle doğru orantılı olarak değişmektedir. Kliniğin teknolojik donanımı ve görev yapan ortodontistin deneyimi gibi hususlar da önemlidir. Ankara’daki muayenehanesinde hizmet veren Doç. Dr. Enis Güray, mucit diş hekimi olarak anılmaktadır. Ez Slider gibi dünya çapında kullanılan pek çok ortodontik icadı bulunmaktadır.

Ortodonti Uzmanı Ankara

Ankara ortodonti devlet hastanesi seçenekleri hangileridir? Devlet hastanelerinin birçoğunda diş hekimliği bölümleri olsa da ortodonti birimleri bulunmaz. Sağlık Bakanlığına bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinde ise genellikle ortodonti birimi vardır. Ancak yalnızca çocuk hastaların tedavileri gerçekleştirilir. Bu tedaviler ücretlidir, SGK masrafların yalnızca yarısını karşılamaktadır.

Ortodonti için Hangi Doktora Gidilir?

Ortodontik tedavi amacıyla, Doç. Dr. Enis Güray gibi ortodonti uzmanı diş hekimlerine müracaat etmelisiniz. Alacağınız randevu sonucunda ortodontik problemleriniz için tanı ve tedavi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Peki hangi bozukluklar ortodonti alanının kapsamında yer alıyor?

  • Çarpık dişler
  • Kapanış bozuklukları
  • Diş dizilim problemleri
  • İskeletsel deformasyonlar
  • Dişler arası boşluk

Ortodonti tedavisi, son yıllarda geliştirilen apareyler ve tedavi yaklaşımlarıyla zenginlik kazanmıştır. Örneğin temel bir tedavi olan diş telinin, lingual (içten) diş teli ve şeffaf diş teli gibi farklı teknikleri bulunmaktadır. Bu yenilikçi yaklaşımlar, tedavinin daha gizli ve estetik olmasına yol açmaktadır. Lingual diş teli tedavisi, dişlerin dile bakan yani iç kısmına uygulanmaktadır. Böylece kişi konuşurken veya gülerken tel tedavisi aldığı anlaşılmamaktadır.

Ortodonti Ankara'da Hangi Hastanelerde Var?

Ortodontik sorunlardan yakınan hastalar, hastane seçeneklerini araştırmaktadır. Kişiye en uygun hastanenin nasıl seçileceğinden daha önce söz etmiştik. Bu konuda çocuk hastalar daha çok seçeneğe sahiptir. 18 yaşını henüz doldurmayan kişiler, devlete bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinden de randevu alabilmektedir. Peki devlette ve özelde ortodonti birimi olan hastane türleri hangileridir?

  • Kişisel muayenehaneler veya klinikler
  • Özel üniversite hastaneleri
  • Özel ağız ve diş sağlığı merkezleri
  • Bakanlığı bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri
  • Diş hekimliği fakülteleri
Ortodonti Uzmanı Ankara

Ortodontik tedaviler alanında son zamanlarda fazlaca rağbet gösterilen uygulamalardan biri de şeffaf plak tedavisi olmuştur. Uygulama sahası neredeyse diş teliyle aynı olan plaklar sayesinde hem daha konforlu hem de daha estetik bir tedavi sürecini deneyimleyebilirsiniz. Bu plaklar yemek yerken ya da sıcak veya asitli içecekler tüketilirken çıkarılmaktadır.