Ortodonti Tel Tedavisi

Ortodonti tel tedavisi bu alanda tel kullanılan tedavi işlemlerini kapsamaktadır. Diş teli uzun yıllardır güvenle kullanılan, etkili bir tedavi sağlayan yöntemdir. Son yıllarda estetik kaygılar da gözetilerek şeffaf diş teli uygulamaları ön plana çıkmıştır. Ayrıca bazı tedaviler sonrasında dişlerin tekrar eski haline dönmelerini engellemek amacıyla retainer adı verilen bir tel uygulaması da bulunmaktadır.

Ortodonti tel tedavisi ne kadar sürer veya diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelmeye başlar? Sorusunun cevabı, hangi durumun tedavi edildiğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Üstelik aynı sorundan muzdarip hastalar arasında dahi tedavi süresi farklılık gösterebilir. Bu noktada vakanın ağırlığı gibi faktörler belirleyici olur. Ancak bu tedavi, ortalama 1-3 yıl aralığında sürmektedir.

Ortodonti Tel Tedavisi Fiyatları 

Öncelikle ortodonti nedir? Sorusunu cevaplayalım. Ortodonti, dişlerin çeneler üzerinde hem işlevsel hem de estetik olarak yerleştirilmesine yönelen bir diş hekimliği alanıdır. Ortodonti tedavisi, diş teli gibi uygulamaları da kapsamaktadır.

Peki diş teli ücreti ne kadar? Ortodontik tedaviler içinde diş teli Fiyatları 2022 yılında da oldukça fazla merak edilmektedir. Bazı ortodontik diş teli tedavilerine yönelik işlemler için, Türk Diş Hekimleri Birliği’nin yayınladığı önerilen fiyatlara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Ortodonti Tel Tedavisi
İşlemKDV Hariç Fiyat (TL)%8 KDV Dahil Fiyat (TL)
Lateral Sefalometrik Film Analizi171,30 ₺185,00 ₺
Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 3.995,37 ₺4.315,00 ₺
Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi5.810,19 ₺ 6.275,00 ₺
Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi5.810,19 ₺6.275,00 ₺
Düz Ark Teli Tatbiki (Tek Çene NİTİ Telleri)449,07 ₺ 485,00 ₺
Büküm İçeren Tel Tatbiki (Tek Çene)393,52 ₺425,00 ₺
Düşen Braket Tatbiki (Tek Diş)347,22 ₺375,00 ₺
Braket Tatbiki (Tek Diş)305,56 ₺330,00 ₺
Bant veya Braket Çıkarılması (Tek Diş)125,00 ₺135,00 ₺
Ortodonti Tel Tedavisi

Ortodonti Tedavisi Sonrası Takılan Tel 

Ortodontik tedaviler sonrasında düzeltilen dişler, tekrar eski konumlarına geçmek için yavaşça hareketler gerçekleştirebilir. Bunun önüne geçmek amacıyla pekiştirme tedavisi uygulanır. Sabit ve hareketli apareyler yardımıyla iki farklı pekiştirme metodundan söz etmek mümkündür.

Diş teli öncesi sonrası kıyaslandığında başarılı bir tedavide ciddi farklılıklar göze çarpacaktır. Peki diş teli aylık kontrollerinde ne yapılır? Bu kontrollerde tedavinin durumu, dişlerde herhangi bir problem ya da düzelme olup olmadığı diş hekimi tarafından incelenir. Bir sorun tespit edilirse ona göre önlem alınır. Ayrıca tedavi tamamlanmışsa, diş teli çıkarılır.

Hareketli pekiştirmede hastanın kendi elleriyle çıkarıp takabileceği apareyler kullanılmaktadır. Ayrıca hareketli ve sabit pekiştirme apareyleri birlikte de kullanılabilir. Tedavi sürecinde diş teli ya da şeffaf diş plağı (invisalign) gibi yöntemlerle dişler düzeltildikten sonra, mevcut durumu korumak amacıyla bazı önlemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Sabit pekiştirme tekniği tercihinde en belirleyici nokta hastanın problemidir. Diş hekiminiz en doğru kararı verecektir.