Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelmeye başlar? Başarılı bir uygulamadan sonraki 2-3 aylık zaman dilimi, dişlerin hareket etmeye ve düzelmeye başladığı dönem olarak bilinmektedir. Çarpık diş, kapanış bozukluğu gibi problemlerde diş teli uygulamasından yararlanılmaktadır.

Diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelmeye başlar? Diş teli, çeşitli çene ve diş bozukluklarında altın standart bir yöntem olarak ön plana çıkar. Aynı zamanda etkili bir ortodonti tedavisi olarak uzun süredir uygulanmaktadır. Dişlerin ne zaman düzelmeye başlayacağı, vakanın ağırlığına ve hangi problemin tedavi edildiğine bağlı olarak değişebilmektedir.

Şeffaf Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Şeffaf diş teli, klasik tel görünümünden kurtulmak ve daha estetik gülüşlere sahip olmak isteyenlerin tercihidir. Prensip olarak klasik diş teli/braket uygulamasıyla aynı şekilde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dolayısıyla dişlerin düzelmeye başlama süreci de klasik tel ile benzer şekilde olmaktadır.

Diş teli ne zaman hareket eder? Şeffaf diş teli ve şeffaf plak tedavisi gibi uygulamalar, dişlerin doğru bir şekilde konumlanmalarına yardımcı olmaktadır. Hareket etme, tedavide önemli bir aşamadır. Peki diş teli ve şeffaf diş teli uygulamaları ile hangi bozukluklar/hastalıklar tedavi ediliyor?

  • Çarpık dişler
  • Kapanış bozuklukları (derin kapanış, açık kapanış vb.)
  • İskeletsel çene deformiteleri
  • Dönük (rotasyonlu) dişler
  • Aralıklı dişler (diastema)
  • Diş dizilim sorunları
  • Çeşitli çiğneme ve konuşma problemleri

Tedavi süresi hangi probleme odaklanıldığına ve vakanın ağırlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Diş teli takıldıktan sonra ortalama 2-3 ay içerisinde dişlerdeki ilk düzelmeler görülmeye başlar. Peki diş teli kaç yıl kalır? Tedavinin toplam süresi 6 aydan 3 yıla kadar geniş bir aralıkta olabilir. Bu süreyi, tedavisi planlanan bozukluğun boyutu etkileyebilmektedir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş Teli Kaç Ayda Bir Sıkılır?

Diş tellerinin ortalama olarak ayda bir kez kontrolü yapılır. Bu kontroller esnasında dişin hareket etme seviyesine göre tel sıkılır. Ortalama tedavi süresi ise 1-1.5 yıl kadardır. Dişle ilgili bozukluklar her yaşta tedavi edilebilmektedir. Ancak tedaviyi alabilmek için dişlerin ve çene kemiğinin sağlıklı olması gerekmektedir.

Ortodontik problemlerin görülmesinde çene ve dişin yapısı ile genetik faktörler önemlidir. Örneğin alt ve üst çenenin birbirine göre önde veya arkada olması probleminde genetik yatkınlık önemli bir faktördür. Ortodontik tedavi problemin ne olduğuna göre farklı yöntemler içerebilir. Örneğin ortognatik cerrahi ve invisalign tedavisi farklı yöntemlerdir. Yöntem, ortodontik tedavi süresini belirleyen bir faktördür.

Diş hekiminizin gerçekleştireceği muayene sonucunda hangi tedavinin sizdeki probleme daha uygun olduğu anlaşılacaktır. Peki tedavi sürecinde dişler ne zaman düzelmeye başlar? Diş teli uygulamasında bu sürenin birkaç ay sürebileceğinden bahsetmiştik. Ağır vakalarda ilk düzelmeler bir ay gibi daha kısa bir sürede gözlenebilir. Hafif vakalarda ise bu süre 4-5 aya kadar uzayabilir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş Teli Ne Zaman Çıkar?

Tedavi tamamlandıktan sonra diş teli, hekim tarafından çıkarılır. Problem tespit edildikten sonra, hekim tarafından uygun görülmesi halinde diş teli tedavisine başlanır. Hastanın dişinin iyileşme aşamaları sırasındaki görünümü, ilham verici olmaktadır. İnternet ortamında diş teli öncesi sonrası kıyaslamasını gösteren çok sayıda fotoğrafa ulaşmak mümkündür.

Diş teli uygulaması, uzun yıllardır gerçekleştirilen bir tedavi sürecidir. Sonuçları ve potansiyeli iyi bilinmektedir. Invisalign gibi yenilikçi yöntemler ortaya çıksa da bazı vakalar için halen en iyi tercih diş teli olabilmektedir. Peki invisalign tedavisinde dişler ne zaman düzelmeye başlar? Vakanın ağırlığına ve tedavi alanına göre değişse de 7-15 ay arasında sürebilmektedir

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır?

Ortodontik problemlerde diş teli, çoğunlukla 1.5 yıllık bir süreye kadar pek çok problemi etkili bir şekilde tedavi edebilmektedir. Diş teli takılması ne kadar sürer? İşleme başlandıktan sonra bir saate kadar sürebilir. Diş teli her ay değişir mi? Hayır, aylık kontrollerde tel sıkılır ancak değiştirilmez. Diş teli yalnızca kırıldığı veya hasar gördüğü durumlarda değiştirilebilir.

Diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelir? Dişler birkaç ay içinde hareket etmeye başlar ancak tam düzelme, bozukluğun durumuna göre değişebilir. Peki diş teli takıldıktan sonra dişler neden hareket eder? Bu durum, tedavinin işe yaradığına ve dişlerin düzelmeye başladığına işaret eder. Dişlerin istenildiği şekilde konumlanabilmesi için bu harekete gereksinim duyulmaktadır.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?