Diş Teli Ne Kadar Sürer?

Diş Teli Ne Kadar Sürer?

Diş teli ne kadar sürer? Diş teli uygulaması ve tedavi süreci hastanın durumuna göre değişir. İşlem süresi kullanılan telin özelliğine ve uygulamanın karmaşıklığına göre belirlenir. Ortalama 1-2 saat sürebilen diş takma işlemi birkaç aşamadan oluşur.

Diş teli ne kadar sürer? Bazı durumlarda işlem süresi uzayabilir veya seans sayısı artabilir. Ortodontist bir diş hekimine muayene olunarak kişiye özel tedavi plan oluşturulmalıdır. Bu süreçte hastanın beklentilerini ifade etmesi ve diş hekiminin önerileriyle birlikte malzeme ve yöntemler de belirlenmelidir.

Peki, dişe tel nasıl takılır?

Muayene aşamasında hastanın diş ve çene yapısı belirlenir. Hangi tür tel takılacağına karar verilir. Süreç hakkında hasta bilgilendirilir.

Tel takmadan önce ağız temizlenir, dişlerin yüzeyi işlem için hazırlanır.

Öncelikle braket adı verilen tutucular dişlere yapıştırılır ve özel bir ışıkla sabitlenir. Ardından diş teli braketlere geçirilir ve ayarlanır.

Braketler ve tel kontrol edilir, hasta diş teli kullanımı ve bakımı konusunda bilgilendirilir.

Diş Teli Ne Kadar Sürer?

Diş Teli Ne Kadar Sürede Takılır?

Diş teli uygulaması kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama birkaç saat sürer. İşlem sonrasında günlük rutinlere devam edilebilir. Ancak dikkat edilmesi gerekenler bazı hususlar vardır. Tedavinin başarısı ve konforlu bir kullanım için yapılması gerekenler şunlardır:

Diş Teli Ne Kadar Sürer?
  • Diş telleri takıldıktan sonra alışma sürecinde diş teli ağrısı yaşanabilir. Sabırlı olmak ve hekimin önerdiği ağrı kesicileri kullanmak faydalı olabilir.
  • Tellerin arasına yiyecek kalıntılarının sıkışmaması için dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Her öğünden sonra ağız suyla çalkalanmalıdır.
  • Sert ve yapışkan gıdalar tüketmekten kaçınılmalıdır. Çiğnenmesi zor gıdalar diş tellerine zarar verebilir.
  • Antiseptik solüsyonlarla ve diş ipleriyle ağız düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Hekimin önerdiği aralıklara düzenli kontrollere gitmek ve tel ayarlamalarını yaptırmak önemlidir.

Diş teli tedavisi; yamuk, çarpık, ayrık diş hizalanması konusunda en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedaviye başlayabilmek için diş ve diş etlerinde herhangi bir çürük ya da enfeksiyon olmaması gerekir. Dolayısıyla işlem öncesinde ek tedaviler de gerekebilir.

Diş Teli Kaç Ayda Sonuç Verir?

Diş teli takmak dişlerin kademeli olarak hizalanmasını sağlar. Bu tedavi her hastanın durumuna göre değişmekle birlikte 8-24 ay sürer. Diş teli takıldıktan sonra dişlerde düzelme ilk birkaç ayda bile fark edilebilir. Ancak sabırlı olmak ve hekimin önerdiği süre boyunca tedaviyi sürdürmek önemlidir.

Diş teli tedavisi çocuklarda daha hızlı sonuç vermekle beraber yetişkinlerde çene gelişimi tamamlandığı için tedavi süresi uzayabilir.

Daha ayrıntılı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.