Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Diş teli kaç yaşında takılır? Yetişkin (daimî) dişler sürdükten sonra diş teli tedavisi uygulanabilir. Bu dişlerin çıkış süreci herkeste aynı değildir. Daimî dişler, 5-6 yaşlarından itibaren çıkmaya başlar ve süreç neredeyse 20 yaşına kadar devam eder.

Diş teli kaç yaşında takılır, en fazla kaç yıl kalır? Braket olarak da bilinen tel uygulaması, diş hekimliğinde altın standart bir tedavi yöntemidir. Şeffaf ve lingual diş teli olarak farklı uygulama biçimleri bulunmaktadır. Bu yenilikçi yaklaşımlar, daha estetik ve konforlu bir tedavi süreci sunabilmektedir. Sizin için en uygun tedaviyi, alanında uzman bir diş hekimi ile birlikte planlayabilirsiniz.

Diş Teli En Erken Kaç Yaşında Takılır?

Diş teli uygulamasında yaş sınırı var mıdır? Tel tedavisi için en uygun yaş, daimî dişlerin çıkışının tamamlandığı yaştır. Ancak bazı bozuklukların tedavisinde daha erken aksiyon almak gerekebilir. Böyle bir durumda, hastadaki problemin ne olduğu da göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. Diş teli tedavisinin başlangıcı genellikle 8-10 yaş arasında olmaktadır. Peki tel tedavisi ile hangi bozukluklar/hastalıklar tedavi edilebilir?

  • Çarpık dişler
  • Diş dizilim problemleri
  • Kapanış bozuklukları / maloklüzyon
  • İçe veya dışa dönük (rotasyonlu) dişler
  • Aralıklı dişler (diastema)
  • Genel diş dizilim sorunları
  • Bazı konuşma ve çiğneme problemleri

Kaç yaşından sonra diş teli takılmaz? Dişler ve çene kemiği sağlıklı olduğu sürece diş teli tedavisi her yaşta uygulanabilir. Peki 45 yaşında diş teli takılır mı? Evet, tedaviyi gerektiren bir durum varsa ve diş hekiminizin değerlendirmesi de olumluysa takılabilir.

Ortodontik tedavi, dişlerin çene üzerinde estetik ve işlevsel açıdan sağlıklı bir şekilde konumlanmasına odaklanır. Ortodonti tedavisinin, bu alanda uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Lingual Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Lingual, Latince kökenli bir kelime olarak dile bakan/dile doğru anlamlarına gelmektedir. Tel tedavisinin, dişlerin iç, yani dile bakan kısmına uygulanması lingual diş teli olarak bilinmektedir. Böylece hasta konuşurken ya da gülerken ağzında klasik bir tel görünümü oluşmaz. Bu sayede daha estetik gülüşler mümkün hale gelir.

14 yaşında lingual diş teli uygulamasından yararlanabilir miyim? Hekim değerlendirmesi sonucunda tedaviyi almanızda bir engel olmadığı anlaşıldığı takdirde uygulamadan yararlanabilirsiniz. Diş teli kaç saatte takılır? Uygulamanın tamamlanması yaklaşık 1 saati bulmaktadır.

Lingual diş teli kaç yaşına kadar takılabilir? Yaş konusu klasik diş teli ile aynıdır. Bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, ortodontist bir diş hekimine muayene olabilirsiniz. Doç. Dr. Enis Güray, “EZ Slider” gibi birçok icadın mimarıdır. Kendi alanına yaptığı katkılarıyla dünya çapında tanınmaktadır. Randevu talepleriniz ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş Teli Yaş Sınırı

Türkiye, diş ve diş etlerinde gözlenen problemler açısından hasta talebinin yüksek olduğu ülkeler arasındadır. Peki diş teli için en uygun yaş kaçtır? Diş telinin kaç yaşından sonra takılamayacağı konusu, pek çok hasta tarafından merak edilmektedir. Ancak bir üst yaş sınırı veya net bir yaş aralığı belirtmek mümkün değildir. Çünkü yaş, tedaviyi kısıtlayabilecek bir faktör değildir.

35 yaşındayım dişlerimde çarpıklık var, tel tedavisi alabilir miyim? Elbette, diş çapraşıklıkları bu şekilde tedavi edilebilir. Diş ve çene kemiği dokunuz sağlıklıysa 35 yaşında veya daha ileri yaşlarda tedaviden yararlanabilirsiniz.

30 yaşıma kadar diş teli tedavisinden faydalanmadım, şimdi tedavi olabilir miyim? Elbette. Ancak daha sağlıklı ve etkin bir tedavi için vakit kaybedilmeksizin bir diş hekimine başvurulması önerilmektedir. Ortodonti tedavisi hem işlevsel hem de estetik açıdan önemli kazanımlar sunabildiğinden son derece önemlidir.

Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Diş Teli Kaç TL?

Diş teli kaç yaşına kadar ücretsiz? Devlet hastanelerinde veya devlete bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, 18 yaşından küçük hastaların tedavisi, belli koşullarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmektedir. Ancak yetişkin hastalar tedaviye kabul edilmez. 18 yaş ve üzeri için tek seçenek özel sağlık kuruluşları ve muayenehanelerdir.

Doç. Dr. Enis Güray’ın muayenehanesinde Türk Dişhekimleri Birliği tarafından yayınlanan fiyat listesi geçerlidir. Diş teli ve ilişkili bazı işlemlerin fiyatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Tedavi/İşlemKDV Hariç FiyatKDV Dahil Fiyat (%8)
Lateral Sefalometrik Film523,15 ₺565,00 ₺
Lingual Teknikle Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi8.828,70 ₺9.535,00 ₺
Lingual Teknikle Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi11.194,44 ₺12.090,00 ₺
Lingual Teknikle Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi13.680,56 ₺14.775,00 ₺
Düz Ark Teli Tatbiki (Tek Çene NİTİ Telleri)569,44 ₺615,00 ₺
Büküm İçeren Tel Tatbiki (Tek Çene)587,96 ₺635,00 ₺
Bant Tatbiki (Tek Diş)541,00 ₺585,00 ₺
Braket Tatbiki (Tek Diş)472,22 ₺510,00 ₺
Lingual Braket Tatbiki (Tek Diş)550,93 ₺595,00 ₺
Bant veya Braket Çıkarılması (Tek Diş)199,07 ₺215,00 ₺