Diş Plağı

Diş plağı şeffaf ve çıkarılabilir ortodontik bir düzeltme cihazıdır. Bu plak termoplastik ve görünmez bir malzemeden üretilmektedir. Bu özelliği ile estetik kaygısı olan gençler ve yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.

Diş plağı kullanıcının ağız ve diş yapısına göre özel olarak tasarlanmaktadır. Bu plak pürüzsüz yüzeyi sayesinde kullanım kolaylığı sunmakta ve daha az tahrişe yol açmaktadır. Ayrıca çıkarılabilir yapısı nedeniyle yemek yerken veya diş fırçalarken de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Diş Plağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Plak diş aralıkları, çapraşıklıklar, ısırık problemleri ve hafif diş çıkıklıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Invisalign tedavisi olarak da bilinen bu yöntemle hafif diş sorunlarının giderilmesi amaçlanır. Daha ağır vakalarda diş teli uygulaması önerilmektedir.

İnvisalign tedavisi herkes için uygun olmayabilir. Öncelikle dişlerin durumunun ön muayene ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Ortodontist diş hekimi tarafından bu yöntemin uygulanabilirliği onaylanırsa plak üretimi için hastadan diş ölçüleri alınır.

İnvisalign tedavisi aşamaları genel olarak şu şekildedir:

İlk muayenede hastanın diş ve çene yapısı değerlendirilir. Bu aşamada röntgen ve 3D görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Hastanın tedaviye uygun olduğu düşünülürse tedavi planı oluşturulur ve şeffaf plak üretimi için ölçüler alınır.

Aligner olarak da bilinen şeffaf diş plakları üretildikten sonra kullanımı hakkında hasta bilgilendirilir.

Tedavi süresi boyunca düzenli kontroller planlanır. Hasta belli aralıklarla diş hekimi ziyaret eder ve dişlerin durumu değerlendirilir.

Diş Plağı

Şeffaf Diş Plağının Avantajları Nelerdir?

Şeffaf diş plakları diş tellerine göre daha az dikkat çeker ve bu açıdan estetik bir görünüm sağlarlar. Yumuşak ve pürüzsüz kenarları sayesinde ağız içinde tahrişe yol açmazlar. Yemek yerken, diş fırçalarken veya diş ipi kullanırken çıkarılabilirler. Ağız hijyenini sağlama konusunda diş teline göre daha avantajlıdırlar. Bu bakımdan ağız sağlığını korumaya yardımcı olurlar.

Diş Plak Neden Takılır?

Şeffaf plak dişlerin düzeltilmesi ve hizalanması amacıyla kullanılan bir aparattır. Geleneksel yöntemlere alternatif olarak son yıllarda tercih edilen bu yöntemle hafif ve orta derecedeki diş sorunları çözülebilmektedir.

Peki, diş plağı nasıl kullanılır?

Plağı takmadan önce dişleri fırçalamak gerekir. Bu, plakların temiz kalması ve diş sağlığının korunması açısından önemlidir. Plağın alt ve üst dişlerin tam olarak oturduğundan emin olunmalıdır. Söz konusu plakların günde en az 20 saat kullanılması önerilmektedir. Şeffaf diş plağı temizleme bakteri oluşumunu önlemekle birlikte plağın şeffaflığını korumaya yardımcı olur.  Ayrıca belli aralıklarla plak değişimi yapılmalıdır. Böylece dişlerin düzgün hizalanması sağlanmaktadır.

Diş Plağı

Diş Plağı Günde Kaç Saat Takılmalı?

Şeffaf diş plaklarının günde en az 20-22 saat takılması önerilmektedir. İnvisalign tedavisi sabır ve süreklilik isteyen bir süreçtir. Disiplinli kullanım istenen sonuçların elde edilmesi için kritik öneme sahiptir. Şeffaf diş plağı kullananlar bir süre konuşma zorluğu yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ancak bu plaklar alışma sürecinden sonra gayet konforlu bir kullanım vadetmektedir.

Bruksizm Tedavisinde Plak Kullanımı

Diş sıkma ya da diş gıcırdatma davranışı olarak bilinen bruksizmi tedavi etmek için diş plakları kullanılmaktadır. Gece kullanıldığı için gece plağı olarak da adlandırılan bu plaklar bariyer oluşturarak dişlerin zarar görmesini önleme yardımcı olur. Diş sıkma aparatları alt ve üst dişlerin birbirine temasını engelleyerek dişlerin aşınmasını ve çene kasların aşırı gerilmesini önler.

Hastanın diş ve çene yapısına uygun olarak üretilen diş aparatı sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Ancak diş sıkma veya gıcırdatma sonucu oluşabilecek sorunları en aza indirir. Bruksizmin kalıcı çözümü, bu davranışı tetikleyen sorunun tespiti ve tedavisiyle mümkün olmaktadır.

Diş sıkma veya gıcırdatma sorunu için bir diş hekimine muayene olmanız, hekimin uygun bulması halinde gece plağı kullanmanız önerilmektedir.