Diş Plağı Fiyatları

Diş plağı fiyatları, dişlerin durumuna ve hastanın yaşına bağlı olarak değişir. Tedavi ücretleri her yıl Türk Dişhekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Ancak şeffaf plaklar hastanın ağız ve diş yapısına özel tasarlandığı için tedavi ücretlerine dahil değildir.

Diş plağı fiyatları ek tedavilere ihtiyaç duyulup duyulmadığı ile de ilişkilidir. Dişlerde çürük veya diş etlerinde enfeksiyon varlığında öncelikle bu tedavilerin yapılması gerekir. Aksi halde plak tedavisinde başarılı olunamaz.

Diş Plağı Fiyatları

İnvisalign tedavisi dişleri hizalamak için uygulanan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin aşamaları şu şekildedir:

Hastanın çene ve diş yapısı incelenir ve tedaviye uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Hastaya özel bir tedavi planı hazırlanır ve hasta tedavi süreci hakkında bilgilendirilir.

Dişlerin ölçüsü alınır ve özel şeffaf plaklar üretilir.

Hasta bu plakları günde 20-22 saat olacak şekilde kullanmaya başlar.

Dişlerin durumunu gözlemlemek ve gerekli ayarlamaları yapmak için düzenli kontroller önerilmektedir.

Diş Plak Fiyatları

Diş plak fiyatı hastanın ağız ve diş yapısına göre belirlenir. Türk Dişhekimleri Birliği tarafından 2024 yılı için belirlenen tedavi fiyatları şu şekildedir:

KDV HariçKDV Dahil %10
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif) Plak Ücreti Hariç23.868,18 ₺ 26.255,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta) Plak Ücreti Hariç32.954,55 ₺ 36.250,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır) Plak Ücreti Hariç44.827,27 ₺ 49.310,00 ₺

Diş plakları hastaya özel tasarlanmaktadır. Şeffaf plaklar pürüzsüz yüzeye sahip oldukları için ağızda tahrişe neden olmazlar. Çıkarılabilir oldukları için yemek yerken ve diş fırçalarken kullanım kolaylığı sağlarlar. Ancak İnvisalign tedavisi herkes için uygun olmayabilir. Daha ağır vakalarda diş teli takılması önerilmektedir.

Gece Plağı ile Şeffaf Plak Aynı mı?

Hayır, aynı şey değildir. Bu iki ürünün kullanım amacı tamamen farklıdır. Gece plağı genellikle bruksizm (diş sıkma ve gıcırdatma) rahatsızlığında kullanılır. Geceleri kullanılan bu plak dişleri ve çeneyi rahatlatmayı amaçlar. Gece plağı daha kalın bir malzemeden yapılır. Çünkü diş sıkma davranışını engellemeye çalışır. Bu plaklar sadece geceleri kullanılır.

Şeffaf plaklar ise ortodontik tedavilerde dişlerin hizalanmasını sağlamak için kullanılır. Bu plaklar daha ince ve şeffaf bir malzemeden yapılır. Şeffaf plakları günde en az 20-22 saat kullanmak gerekir. Tedavi boyunca düzenli aralıklarla yeni plaklara geçiş yapılabilir.

Gece plağı, şeffat plak, şeffat tel ve diğer ortodontik tedavilerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için Doç. Dr. Enis Güray kliniğinden randevu alabilirsiniz.