Çocuklara Özel Telsiz Ortodonti Tedavisi

Çocuklara Özel Telsiz Ortodonti Tedavisi

Çocuklara özel telsiz ortodonti tedavisi ile dişlerde sık gözlemlenen ve ülkemizde de oldukça yaygın olan, dişlerin biçimsiz veya çapraşık bir şekilde konumlanması durumu çözülmeye çalışılmaktadır.

Çocuklara özel telsiz ortodonti tedavisi diş teline göre bazı avantajlara sahiptir. Bunlardan en öne çıkanı çocukların dahi kendi başlarına takıp çıkarabilecekleri şeffaf diş plağı malzemesine sahip olmalarıdır.

Şeffaf Plak Kaç Yaşında Kullanılır?

Ortodontik sorunlar diş teli takmadan nasıl düzelir? Bu işlem telsiz diş düzeltme veya invisalign olarak da anılmaktadır. Çocuklar bu tedaviden aslında özel bir yaş sınırlaması olmadan faydalanabilmektedir.

İşlemin uygulanabilmesi için yeterli sayıda sorunlu dişin çene veya çenelerde bulunması gerekmektedir. Bu da ortalama 10 yaşındaki çocuklarda mümkün olabilmektedir. Bazı durumlarda bu yaş 7’ye kadar düşebilmektedir. En doğru bilgi için bir diş hekimine müracaat etmek gerekmektedir.

Çocuklar için olan invisalign şeffaf plak tedavisi ilk aşama tedavisi olarak bilinmektedir ve invisalign first ismiyle tanınmaktadır. Şeffaf plakların bakımı da oldukça kolaydır. Her gün ılık su altında bir diş fırçası yardımıyla temizlenebilmektedir. İsteğe bağlı olarak özel diş protez temizleme ürünleri-tabletleri de tercih edilebilmektedir.

Şeffaf Plak Kaç TL?

Telsiz ortodonti fiyat konusu hastaların özellikle de günümüzde sıkça araştırdığı hususların başında gelmektedir. Bu fiyat kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Plaklar özel ölçülere göre üretilmekte ve hastanın diş yapısı, ağız-çene durumu gibi kriterlerden etkilenmektedir. Bu yüzden net bir ücret söylemek mümkün olmasa da Invisalign tedavisi ücreti için Türk Hekimler Birliği tarafından yayınlanan fiyatlar aşağıdaki gibidir:

 • Invisalign ile ortodontik tedavi – hafif (plak ücreti hariç): 7.000-7.560 TL
 • Invisalign ile ortodontik tedavi – orta (plak ücreti hariç): 10.000-10.800 TL
 • Invisalign ile ortodontik tedavi – AĞIR (plak ücreti hariç): 15.000-16.200

Şeffaf plak, şeffaf aparey ismiyle de anılmaktadır. Diş hekimliğinde, ortodontik tedavilerde kullanılan tüm cihazlar aparey olarak isimlendirilmektedir.

Çocuklara Özel Telsiz Ortodonti Tedavisi

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi uygulamasıdır ve diş telleri yerine şeffaf diş plaklarının kullanılması esasına dayanmaktadır. Bu tedaviye olan ilgi gittikçe artmaktadır. Çünkü avantajları ile öne çıkmakta ve çocuklar tarafından daha kolay tolere edilebilmektedir. Bu avantajlar şöyle sıralanabilmektedir:

 • Çocuklar tarafından yanlarında ebeveynleri olmasa bile kolaylıkla çıkarılıp takılabilmektedir. Bu sayede yemeklerden önce çıkarılabilir, akşam yatmadan önce fırçalanıp kolaylıkla temizlenebilir. Bu yönüyle plak yüzeyinde yemek artığı birikmesi durumu da ortadan kalkmaktadır.
 • Plaklar, şeffaf yani görünmez bir malzemeden yapılmıştır. Böylelikle dışarıdan bakan biri fark edememektedir.
 • Klasik tel görünümün dışına çıkılmakta ve estetik, doğal bir görünüm sağlanmaktadır.
 • Etkili bir tedavi sağlamaktadır. Tedavi bitiminde dişler, olması gereken dizilime kavuşmaktadır.
 • Çocuklar zamanla bu şeffaf plaklara adapte olmakta ve onların varlığını unutmaktadırlar.
 • Çocukların konuşmasını olumsuz etkilememektedir.
 • Kontrol aralıkları birkaç ayda bir olacak şekilde uygulanmaktadır. Bu da özellikle uzak bölgelerden gelen hastalar için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.

Tedavinin ilk günlerinde dişlerde küçük bir baskı kuvveti hissedilebilmektedir. Ancak sadece birkaç gün içinde hasta buna alışmakta ve herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Telsiz Ortodonti Tedavisi

Tel ya da braket kullanılmadan uygulanan bu tedavide her şeffaf plak 1-2 haftalık aralıklarla yenisiyle değiştirilmektedir. Plakların günde 18-20 saat aralığında kullanılması, etkin bir tedavi için yeterli olmaktadır. Bahsi geçen süreler tamamlandığında hastanın dişleri ile plağın şekli aynı olmaktadır.

İkinci plakta da benzer işlemler yapılmakta ve hekimin söylediği süreler boyunca kullanılmaktadır. Peki invisalign tedavisi ne kadar sürer? Bu soruya kesin bir yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü her hasta, yaşı, sorun yaşadığı dişleri, bu dişlerin konumu gibi kriterler açısından benzersizdir. Bu nedenle ilgili süreyi diş hekiminiz size bildirecektir. Yine de ortalama bir zaman aralığı vermek gerekirse 3-5 ay arası sürebileceği söylenebilir.

Telsiz ortodontik tedavi ile,

 • Ağzın hatalı kapanışı
 • Çapraşık dişler
 • Alt çenenin normalden daha ileride durması

Sorunları başarıyla çözülmektedir.

Invisalign lastik bazı ağır vakalarda yalnızca gece vakitlerinde kullanılmaktadır. Tıpkı şeffaf plaklar gibi çıkarılıp takılabilen bir yapıdadır. Yine bu tür vakalarda mini vida sistemleri de kullanılabilmektedir. Mini vida uygulamaları normalde diş telinin tek başına işe yaramayacağı sonucuna varılan hastalarda gerçekleştirilmektedir. Temel amaç metal parçalar yardımıyla birbirlerine bağlı olan tellere destek vermektir.

Doç. Dr. Enis Güray’ın muayenehanesinden randevu talep etmek ya da aklınızdaki sorulara cevap bulmak için iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.