Çocuklar İçin Telsiz Ortodonti

Çocuklar İçin Telsiz Ortodonti

Çocuklar için telsiz ortodonti adından da anlaşılacağı üzere, diş telleri kullanılmayan bir pediatrik tedavi metodudur. Halk arasında diş düzeltme olarak bilinen işlemin de gerçekleştirilebileceği bir alandır.

Çocuklar için telsiz ortodonti ağız, diş, diş eti veya çeneyi ilgilendiren birtakım problemin plaklar yardımıyla çözülmesi esasına dayanmaktadır. İşlem, şeffaf plak tedavisi ismiyle de bilinmektedir.

Çocuklar İçin Şeffaf Plak Kaç Yaşında Kullanılır?

Her hasta için tek ve kesin bir yaş vermek mümkün değildir. Çünkü her bireyin gelişimi, büyümesi, dişlerinin çıkış yaşı ve hastalığı farklı olmaktadır. Yine de plakların düzgün bir şekilde yerleştirilebilmesi için ağızda belli sayıda dişin olması gerekmektedir. Bu tedavide ağız içinde hem süt hem de yetişkin dişlerinin birlikte bulunması bir sorun teşkil etmemektedir.

Çocuğun tedaviye uygun olup olmadığı hususunu en iyi, ortodonti uzmanı bir diş hekimi belirleyecektir. Yine de en azından 10 yaşında olmak çoğu hasta için yeterli olabilmektedir. Şeffaf plak tedavisi farklı yaş gruplarında farklı isimlerle bilinmektedir ancak temelde tedavi yöntemi aynıdır.

  • Yetişkinlerde şeffaf plak tedavisi: Invisalign,
  • Gençlerde şeffaf plak tedavisi: Invisalign teen,
  • Çocuklarda şeffaf plak tedavisi: Invisalign first isimleriyle bilinmektedir.
Çocuklar İçin Telsiz Ortodonti

Şeffaf Plak Tedavisi Kaç TL?

Telsiz ortodonti fiyat konusu, kişisel faktörlerden etkilenebilmektedir. Hangi dişler ve çene bölümünde sorunlar olduğu, ağzın genel yapısının bu sorunlardan nasıl etkilendiği gibi faktörler işlemin seviyesini etkilemektedir. Vakalar ağır, hafif gibi isimlerle sınıflandırılabilmekte ve bu da fiyatı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Invisalign tedavi fiyatları bahsi geçen durumlara göre değişebilse de Türk Diş Hekimleri Birliği’nin yayınladığı bir fiyat listesi bulunmaktadır. Bu listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

  • Invisalign ile ortodontik tedavi – hafif (plak ücreti hariç): 7.000-7.560 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – orta (plak ücreti hariç): 10.000-10.800 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – ağır (plak ücreti hariç): 15.000-16.200 TL

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nedir?

Diş teli yerine diş plağı uygulamasının söz konusu olduğu tedavi alanıdır. Diş tellerinin birbirlerine bağlanmasını sağlayan braket gibi malzemeler bu tedavide yer almamaktadır.

Ortodonti ne demek? Uyumsuz veya çarpık şekilde konumlanmış dişler ve buna bağlı olarak gelişen tüm ağız, diş ve çene sorunlarının tanı ve tedavisiyle ilgilenen bir diş hekimliği alanıdır.

Çocuklarda çene, ağız ve dişleri ilgilendiren ortodontik problemlerin tedavisinde; telsiz yöntemlerden de faydalanılmaktadır. Ağızdaki sorunlar diş teli takmadan nasıl düzelir? Sorusunun cevabı, telsiz ortodonti tedavisidir. Bir diğer ismiyle: invisalign!

Tedaviyi almasında herhangi bir sakınca olmadığı hekim tarafından onaylanan çocukların ilgili ağız ve diş ölçüleri alınarak tedavi planlanmaktadır. Ölçüler, hastanın diş anatomisine göre değişmektedir. İşlem öncesi ve sonrasında hastaya gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Oldukça konforlu bir tedavi şeklidir.

Her şeffaf plak genellikle 1-2 haftalık aralıklarla yenisiyle değiştirilmektedir. Plak ilk takıldığında birkaç gün boyunca dişlerde ufak bir baskı hissedilmesi çok normaldir. Bu, tedavinin başladığını da göstermektedir. Fakat sonrasında dişler yeni duruma adapte olacak ve herhangi bir baskı hissedilmeyecektir. Şeffaf plaklar günde en az 18-20 saat civarında takılı kalmalıdır.

Tedavinin toplam süresi de hastadaki sorun ve iyileşme hızı gibi bireysel faktörlerden etkilenmektedir. Ancak en az 3-5 ay civarında süreceği söylenebilir. Plak değişim sıklığı haricinde çok sık hekim muayenesi gerektirmediğinden, uzak bölgelerde yaşayan hastalar için de avantajlıdır.

Çocuklar İçin Invisalign Tedavisi

Çocuklardaki tedavi birinci basamak invisaligndır. Bu sayede çocukların gülüşü, konuşması, yemek yemesi, ağız ile çenesinin görüntüsü gibi faktörler değişebilecek ve daha kolay bir hayat sürmeleri mümkün olacaktır. Ayrıca ortodontik sorunlardan ötürü ilerleyen yaşlarda daha büyük problemlerle karşılaşmalarının da önüne geçilecektir.

Çocuklar ve gençlerde kemik ve diğer dokuların yapımı çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla işlemin tolere edilebilirliği ve iyileşme hızı yetişkinlerden fazlaca yüksek olmaktadır. Ortodontik sorunlar tedavi edilmediğinde ilerleyen dönemlerde sağlam dişleri de etkileyebilmektedir ve çenenin yanlış rotasyonla kapanması gibi sorunların tedavisini zorlaştırmaktadır. Bu da invisalign first adındaki çocuklara yönelik tedavinin önemini arttırmaktadır.

Çocuklar İçin Telsiz Ortodonti

Çocuklar, şeffaf plakları gerektiği durumlarda ebeveynlerinden herhangi bir yardım almadan kolayca çıkarıp takabilmektedir. Plaklar aşağıdaki durumlar söz konusuysa çıkarılmalıdır:

  • Yemeklerden önce
  • Sıcak ve şekerli içecekleri içmeden önce
  • Her gün yıkamadan önce

Şeffaf plaklar her gün bir diş fırçası aracılığıyla ılık su altında temizlenebilmektedir. İsteğe bağlı olarak protez diş temizliğinde kullanılan temizleme ürünlerinden de faydalanılabilir. Invisalign, dışarıdan bakan insanlar tarafından çok düşük bir görünürlüğe sahiptir. Pek çok kişi bunun bir şeffaf plak tedavisi olduğunu anlayamamaktadır.

Ayrıca diş teline kıyasla daha estetik bir görüntü sağlamaktadır. Plaklar, çocuğun konuşmasını etkilememektedir ve genellikle iyi tolere edilmektedir. İşlemler hakkında detaylı bilgilendirme ve randevu talepleriniz için Doç. Dr. Enis Güray’ın muayenehanesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign First