Çocuklar İçin Invisalign

Çocuklar İçin Invisalign

Çocuklar için invisalign pediatrik bir diş tedavi seçeneği olarak öne çıkmaktadır. Gelişen teknolojinin tıbba uyarlanmasıyla beraber çocukların ağız ve diş problemleri de artık daha kolay ve estetik görüntüyü sağlayacak şekilde çözülebilmektedir.

Çocuklar için invisalign tedavisi çapraşık veya yamuk dişlere bağlı gelişen ortodontik sorunlarda tercih edilebilmektedir. Diş telinin iyi bir alternatifidir. Bu işlem, şeffaf plak veya plak tedavisi olarak da bilinmektedir. Çocuklar için invisalign işlemi hem alt çene (mandibula) hem de üst çene (maxilla) bölümlerinde başarıyla uygulanan bir yöntemdir.

Invisalign First

Invisalign yani şeffaf plak, son yıllarda pek çok bireyin ilgi gösterdiği bir tedavi çeşidi haline gelmiştir. Uygulama, farklı yaş gruplarında farklı isimlerle anılmaktadır. Yetişkinlerdeki adı invisalign iken gençlerde uygulanan tedaviye invisalign teen, çocuklardakine ise invisalign first denilmektedir.

Şeffaf plak kaç yaşında kullanılır? Bu tedavi için özel bir yaş kısıtı olmasa da tedaviye ihtiyaç duyulan çene bölümündeki toplam diş sayısına bakılmaktadır. Dişlerin çıkışı için belli yaş aralıkları belirlenmiş olsa da bunlar kişisel, genetik faktörlerden etkilenebilmektedir. Yine de en az 10 yaşında olmak, çoğu durumda yeterli olmaktadır.

Invisalign tedavisinde ağrı olur mu? Dişlerin düzeltilebilmesi için bir hareket kuvvetine ihtiyaç vardır ve plaklar bunu belli ölçülerde sağlayacaktır. Plakların kullanıldığı ilk günlerde hastalar genellikle dişlerinde bir baskı veya kuvvet hissettiklerini bildirmektedirler. Bu durum ağrılı değildir ve genellikle kısa bir süre sonra dişler bu baskıya alışmaya başlayacak ve herhangi bir kuvvet hissedilmeyecektir.

Invisalign Fiyatları ne kadar?

Invisalign fiyatları, hastanın sorunlu diş ve çene kısmına, ağız yapısına göre değişebilmektedir. Ayrıca şeffaf plaklar kişiye özel olarak üretilmektedir. Bu sebeplerden ötürü net bir fiyat vermek mümkün olmamaktadır. Bu konudaki en doğru bilgilendirmeyi başvurduğunuz klinik/diş hekimi yapacaktır. Ancak yine de bu tedavi için Türk Hekimler Birliği tarafından yayınlanan ücretler aşağıdaki gibidir:

  • Invisalign ile ortodontik tedavi – hafif (plak ücreti hariç): 7.000-7.560 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – orta (plak ücreti hariç): 10.000-10.800 TL
  • Invisalign ile ortodontik tedavi – AĞIR (plak ücreti hariç): 15.000-16.200

Invisalign Tedavisi

Takılan plaklar yemek yemek gibi gerekli durumlarda en fazla 1-2 saat boyunca çıkarılabilir. Ancak bu gibi haller haricinde çıkarılması önerilmemektedir. Şeffaf plak değişimi dışında 2-3 ayda bir hekim kontrolü yeterli olmaktadır. Kontrol sıklığının görece düşük olması pek çok hasta için avantajlı bir durumdur. Özellikle de yurt dışından veya uzak illerden gelenler için önemli bir kolaylık sunmaktadır.

Şeffaf plaklar termoplastik yani ısıdan etkilenebilen bir yapıdadır. Bu yüzden sıcak içecek tüketmeden önce plakları çıkarmak gerekmektedir. Aynı durum şekerli içecekler için de geçerlidir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı açısından, yoğun şeker içeren gıdaların tüketiminden normal zamanlarda da kaçınılmalıdır. Su içerken veya sıcaklığı normal seviyede olan içecekler tüketilirken şeffaf plakların çıkarılmasına lüzum yoktur.

Invisalign sigara kullanımından etkilenir mi? Sorusu, özellikle de sigara kullanan yetişkin hastalar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Evet, sigara kullanımı insan sağlığını pek çok alanda olumsuz etkilediği gibi şeffaf plakları da etkilemektedir. Plaklarda renk değişimi/sararma gözlenmekte ve bu da plakların görünmezliğini yitirmesine yol açmaktadır. Plak tedavisi sürerken sigara içilmesi tavsiye edilmemektedir. Yine de şeffaf plaklar belli aralıklarla değiştirileceği için ciddi bir sorun yaratması beklenmemektedir.

Diş bozuklukları telsiz tedavi seçenekleri ile daha rahat tedavi edilebilen bir hastalık durumuna gelmiştir. Dişlere yerleştirilen plaklar, her gece yatmadan önce ılık su altında bir diş fırçası ile temizlenebilmektedir. Üstelik çeşitli protez temizleme ürünleri/tabletleri de kullanılabilmektedir.

Plak ile Diş Düzeltme

Invisalign uygulaması, halk arasında plak ile diş düzeltme ismiyle de anılmaktadır. Kolay ve pratik bir tedavi olanağı sunmaktadır.

Şeffaf plak kaç günde değişir? Dişlerin çarpıklık durumuna göre tedavi süresi ve kullanılması gereken plak sayısı değişiklik göstermektedir. Her şeffaf plak, dişleri 0.25-0.5 mm kadar düzeltmektedir. Bu plakların hastanın ağız ve çene yapısı için en uygun kaç günde bir değiştirilmesi gerektiğini diş hekimleri kararlaştırmaktadır.

Genellikle en uygun değişim sıklıkları 7-15 günde 1 şeklinde olmaktadır. Bu günlerde şeffaf plakların 18-20 saat civarında takılı kalması gerekmektedir. Belirtilen süre sona erdiğinde hastanın dişleri, plağın şeklini almış olur.

Sonraki aşamada, üzerinde tekrar belli ölçülerde düzeltme yapılmış olan ikinci plak takılır ve yine hekimin belirttiği süre boyunca kullanılır. Bu şekilde düzenli kullanılan plaklar sonucunda dişler de düzelmektedir.

Invisalign ve invisalign first plaklarının en dikkat çeken özelliklerinden biri, görünürlüğünün oldukça düşük olmasıdır. Bu sayede diğer insanlar, dişlerde bir plak olduğunu fark edemeyecektir. Aynı şekilde hastalar da plağa adapte olduktan sonra ağızlarında olduğunu hissetmemeye başlamaktadırlar.

Çocuklar İçin Invisalign Tedavisinin Avantajları

  • Plaklar yalnızca dişin yüzeyini kapladığı için konuşma etkilenmemektedir.
  • Yemek öncesi çıkarılabildiği için diş yüzeyinde fazladan yemek artığı kalmayacaktır. Oldukça hijyenik bir tedavi şeklidir.
  • Şeffaf, yani transparan bir maddeden yapıldığı için dışarıdan bakan gözler tarafından fark edilmemektedir.
  • Çocuklar için süt dişleri henüz düşmemişken de uygulanabilmektedir.
  • Hastalar için süreç görece hızlı ve öngörülebilirdir.
  • Çocuklar bu plakları tek başlarına bile kolayca dişlerine takıp çıkarabilmektedir.

Şeffaf plak fiyatları konusunun sıkça araştırıldığı bilinmektedir. Şeffaf plak fiyatları ne kadar? Şeffaf plak tedavisi kaç TL? Benzeri tüm sorularınız ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.