Çocuk Ortodonti

Çocuk ortodonti pediatrik ortodonti olarak da bilinir. Bir diş hekimliği alt alanının çocuklara yönelik özelleşmiş halidir. Diş ve çene yapısındaki ortodontik problemler çoğunlukta doğuştan gelir. Ancak bazı fiziksel veya çevresel faktörlere bağlı olarak da gelişebilir.

Çocuk ortodonti alanında uygulanmakta olan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Çocuklarda çene ve dişleri etkileyen bu problemler invisalign veya diş teli tedavisi gibi yöntemlerle giderilmeye çalışılmaktadır.

Çocuk Ortodonti Tedavisi

Çocuklarda ortodonti tedavileri, ortodonti alanında uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Ortodonti ne demek? Uygunsuz veya çarpık dişleri ile çeneye yönelik çeşitli problemlerin tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği alanıdır. Özetle bazı ağız, çene ve yüz bozukluklarının tanı ve tedavisiyle ilgilenir.

Peki çocuk ortodonti var mı? Elbette. Ortodonti çocuk hastalara yönelik problemlerin tedavisiyle de ilgilenmektedir. Tedavi, alanında uzman ortodontistler tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Ortodontik bozukluklar nelerdir?

  • Alt ve üst çenedeki iskeletsel bozukluklar (maloklüzyon gibi). Bu problemler halk arasında üst çene geriliği, çene darlıkları, çene kayması veya çenedeki kapanma sorunları gibi isimlerle bilinirler.
  • Çene çıkması gibi çene kemiği sorunlarıyla da ortodonti ilgilenir.
  • Diş çapraşıklıkları veya hatalı konumlanan dişler.
  • Halk arasında diş sıkma veya diş gıcırdatma olarak da bilinmektedir.
  • Alt ya da üst çenenin gelişim fazlalıkları.
  • Çene pozisyonu anomalileri.
  • Kapanış problemleri.
Çocuk Ortodonti

Ortodontik Tedavi Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Çocuk ortodonti alanındaki tedaviler çocuklarda karışık dişlenmenin görüldüğü 5-6’lı yaşlardan başlayarak hayat boyu devam eder. Yani bir üst yaş sınırı yoktur. Sadece belli tedavi alanları için, bazı özel koşullarda bir üst yaş sınırı verilebilir. Örneğin 72 yaşında olan ve ağzında hiç dişi kalmamış bir kişinin çarpık diş sorunu yaşama ihtimali yoktur. Ancak bu kişide halen maloklüzyon gibi başka sorunlar bulunabilir ve yaşı tedaviye engel olmaz.

“Ortodontik Tedaviler Nelerdir?”

“Diş teli”

En çok bilinen ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Dişlerde gözlenen açısal veya bölgesel bozukluklar ile çarpık diş gibi durumlarda tercih edilir. Şeffaf diş teli gibi seçenekler de mevcuttur. Bu sayede estetik görüntüye ve daha güzel bir gülüşe özen gösteren hastalar için farklı bir seçenek daha mevcut olmaktadır. Diş telleri, sorunları etkili olarak çözebilmektedir. Peki çocuklarda diş teli ne kadar sürer? Sorunun şiddetine ve türüne bağlı olarak teller, 1-3 yıl aralığında ağızda kalabilir.

“Şeffaf plaklar (invisalign first)

Diş teli yerine son yıllarda daha ön planda olan bir tedavi yöntemidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri kullanımındaki kolaylıktır. Şeffaf dişler saydamdır ve ağzınız açıldığında dişlerinizde bir tel veya plak görünümü yoktur. Görünürlüğü çok düşüktür. Tedavi altında olduğunuz neredeyse hiç anlaşılmaz. Aynı zamanda yemeklerden önce takılıp çıkarılabilir ve temizlenebilir. Bu yüzden çocuklar tek başlarına bile rahatlıkla kullanabilir.

“Ortognatik cerrahi”

Şeffaf plak ya da diş teli tedavileri bazı durumlarda yetersiz kalır. Bu durum genellikle ağır vakalarda gözlenmektedir. Bu tür durumlarda tedavi cerrahi yöntemlerle sağlanır. Buna ortognatik cerrahi denir. Örneğin bazı açısal çene problemleri bu şekilde çözülebilir.

“Hareketli ve sabit apareyler”

Aparat kelimesinin diş hekimliğindeki karşılığı apareydir. Hareketli olanlar, sabit apareylerden farklı olarak istenildiği takdirde çıkarılıp tekrar takılabilmektedir. Yer tutucular, pekiştirme apareyleri, çene genişletme apareyleri gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle çene bozukluklarını tedavi etme amacıyla kullanılırlar.

“Ortodontik mini vida”

Aynı zamanda mikro vida, mini implant ya da geçici ankraj cihazı isimleriyle de bilinmektedir. Kendisi başlı başına bir tedavi olmasa da tedaviler sırasında bu minik vidalardan faydalanılabilir. Genellikle çarpık dişlerin tedavisinde tercih edilirler.

Invisalign First Tedavisi

Invisalign işlemi şeffaf plak tedavisi olarak da bilinmektedir. Diş çıkışı sırasında gelişen hatalar, dişlerin yanlış yönlenmesine neden olabilmektedir. Bunun sonucunda da bazı dişler hatalı çıkarak hem görüntüyü bozmakta hem de sağlam dişlere temas ederek onlar üzerinde bir baskı oluşturmaktadır. Bu baskı, zamanla sağlam dişleri de zayıflatarak onların sallanmasına neden olabilmektedir.

Şeffaf plaklar çapraşık dişlerin düzeltilmesi için de tercih edilmektedir. Hastaya uygun olarak alınan ölçülerde hazırlanan plaklar, belirlenen dişler için uygulanmaktadır. Alt ya da üst çene dişleri için birlikte uygulanabilir. Hekim tavsiyesiyle çocuklarda da tedavi sürecine başlanabilir. Fakat bunun için tedaviye ihtiyaç duyuyor olmak ve en azından 10 yaşını doldurmak gerekmektedir.

Çocuk Ortodonti
Çocuk Ortodonti

Bazı nadir durumlarda 10 yaşından küçüklere de uygulanabilmektedir. Invisalign, tedavinin yetişkinlerdeki genel adıdır. Invisalign first çocuklardaki tedaviye verilen isimken; invisalign teen ise gençlere yönelik şeffaf plak uygulamasını ifade eder. Invisalign first, çocuk ortodonti işlemlerinde oldukça başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bu plaklar yemek yerken mutlaka çıkarılmalıdır. Plaklar takılıyken sıcak ve şekerli içeceklerden kaçınılmalıdır. Her gece yatmadan önce yıkanarak temizlenmelidir. Bu amaçla bir diş fırçasından yardım alınabilir.

Bazı ağır vakalarda invisalign’ın etkisi sınırlı kalabilmektedir. Böyle durumlarda diş teli tedavisine veya ortognatik cerrahiye başvurulabilmektedir.

Diş Teli Uygulaması

Çocuklarda ilk olarak süt dişlerinin çıktığı bilinmektedir. İlk çıkan daimi dişler genellikle 1. büyük azı dişi olmaktadır. Erken yaşlarda alınacak tedbirler sayesinde diş yapısında meydana gelebilecek sorunlar erkenden tespit edilerek daha büyük problemlerin önüne geçilir.

Dişlerin ağızdan net olarak görülebildiği erken çocukluk dönemlerinde diş teli gibi uygulamalara gerek duyulmaz. Diş teli kişilerin ağız yapısı ve gülüşünün görüntüsünü de etkileyebilmektedir. Bu işlem için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmaz.

Diş teli, kişi gülümsediği zaman çoğunlukla ön dişlerin üzerinde görülmektedir. Estetik görünün dişlere önem veren kişiler, şeffaf diş teli gibi uygulamalara yönelebilmektedirler. Bu noktada işlemin size uygunluğuna en son kararı hekiminiz verecektir.

Diş tellerinin işlevleri, şeffaf plaklar ile hemen hemen aynıdır. Çarpık dişlerin düzeltilmesi, en temel uygulama alanıdır. Uzun yıllardır uygulanan, artıları ve eksileri iyi bilinen bir yöntemdir.

Diş Teli Fiyatları

Hangi dişlerin veya çene bölümlerinin bu sorundan etkilendiğine bağlı olarak fiyatlar değişebilmektedir. Ayrıca diş teli tipi (şeffaf olup olmaması gibi) ve ek bir tedavi işleminin gerekip gerekmemesi gibi faktörler de fiyat üzerinde doğrudan etkide bulunur. Aynı bilgiler çocuk ortodonti işlemleri için de geçerlidir.

Diş teli ve diğer ortodontik tedaviler hakkında hem fiyat hem de işlem noktasında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aynı şekilde iletişim bilgilerimizi kullanarak randevu da alabilirsiniz.

Diş teli fiyatlarını en net şekilde alacağınız yer uygulamayı gerçekleştirecek olan kliniklerdir. Ancak Türk Dişhekimleri Birliği’nin yayınladığı ve düzenli aralıklarla güncellediği listeye göre, önerilen fiyatlar aşağıdaki gibidir (şeffaf plaklar dahil):

Diş Teli Fiyatları

TedaviKDV Hariç Fiyat (TL)KDV Dahil Fiyat (%8)
Düz Ark Teli Tatbiki (Tek Çene NİTİ Telleri)449,07485,00
Büküm İçeren Tel Tatbiki (Tek Çene)393,52425,00
Braket Tatbiki (Tek Diş)305,56330,00
Lingual Braket Tatbiki (Tek Diş)305,56330,00
Düşen Braket Tatbiki (Tek Diş)347,22375,00
Bant veya Braket Çıkarılması (Tek Diş) 125,00135,00
Mini Vida Uygulaması 912,04985,00
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif-Plak Ücreti Hariç)7.000,007.560,00
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta-Plak Ücreti Hariç) 10.000,00 10.800,00
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır-Plak Ücreti Hariç) 15.000,0016.200,00
Bant Tatbiki (Tek Diş) 347,22375,00
Düşen Bant Tatbiki (Tek Diş)347,22375,00

Ortodontik Tedaviler Kaç Yaşına Kadar Ücretsiz?

Ortodonti bölümü veya dalı genellikle devlet hastanelerinde bulunmamaktadır. Devlete bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinde ise çoğunlukla bu alan mevcuttur. Ancak yalnızca 18 yaşına kadar olan hastalarda tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Yine de maaştan da bir miktar kesinti yapılmaktadır. Bu merkezler 18 yaşını doldurmuş hastaları kabul etmemektedir.

18 yaşından küçük hastalar ise yoğun bir bekleme sırasına alınmaktadır. Çoğu zaman tedavi için çok ileri tarihlere randevular verilmektedir. Dolayısıyla ister çocuk ister yetişkin olun devlet hastaneleri veya devlete bağlı diş sağlığı merkezleri, ne yazık ki hastaların arzuladığı şekilde bir tedavi sunamamaktadır. Bu nedenle bireysel muayenehaneler ve özel hastaneler, ortodontik tedavilerde en öne çıkan merkezler konumundadır.