Ankara Ortodondist

Ankara Ortodontist hizmetleri, ağız ve diş sağlığı için talep edilen ortodontik tedaviler kapsamında gerçekleştirilen uygulamaları kapsamaktadır. Alanında uzmanlık kazanmış olan hekimler tarafından uygulanabilecek tedaviler için, farklı alanlarda kompakt hizmetlerin sağlanması mümkün olmaktadır.

Ankara Ortodontist tedavileri, doğrudan ağız ve diş bölgesinde var olan anomalilerin düzeltilmesini hedef alır. Diş ve çene kemiğinde gelişen düzensizliklerin onarılması, sağlamlaştırılması ve ön planda olan dişlerin düzenli şekilde durması için bu alan dahilinde çözümler üretilmektedir.

Ankara Ortodondist

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti alanı, geleneksel diş hekimliği yöntemlerinin dışında, doğrudan kalıcı tedavi çözümleri sunan bir tıp alanıdır. Özellikle ağız ve çene kemiğinde yer alan bozuk düzenlerin tedavi edilmesi için çözümler üretilen bu alan dahilinde, kemik ve çeneye doğrudan cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Dişlerin doğru şekilde diziliminin sağlanması amaçlanan bu alan içerisinde kemik bölgesinin güçlendirilmesinin yanı sıra, düzensiz

aralıklarda yer alan dişlerin, suni yollarla düzeltilmesi için de teknolojik aparatlar üretilmektedir.

Ortodonti tedavisinin en kısa tanımı; üst ve alt çene bölgesinin doğru şekilde pozisyonlandırılması ve dişlerin optimum düzende kapanmasını sağlamak için uygulanan tedavilerdir.  Bu amacın başarılı şekilde elde edilmesi için diş teli veya plastik maddeden üretilen aparatların kullanılması da mümkün olmaktadır.

Ortodontist nedir? sorusunun cevabı da bu aşamada önem kazanmaktadır. Yukarıda açıklanan bilgiler ve hedef olarak belirlenen tedavi süreçleri, sadece “ortodontist” unvanına sahip olan hekimler tarafından uygulanabilmektedir.

Diş hekimlerinin lisans eğitimi olan beş yıllık üniversite eğitiminden sonra, ortodonti alanında uzmanlık elde etmek için 4 yıllık eğitim alan ve başarılı olan hekimler, ortodontik tedavi uygulama hakkına sahip olmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tıbbi alanda uygulanacak hemen her tedavi sürecinin sonucu için, gerçekleştirilecek olan tedavinin planlanma süreci önem arz etmektedir. Doğru tedavi; hastanın sahip olduğu rahatsızlıkların en doğru şekilde teşhis edilmesi ile mümkün olmaktadır.

Çene bölgesinde, ağız kemik yapısında ve dişlerde var olan arızalı hallerin tedavi edilmesi için, muayene sürecinde doktorun gözle yaptığı muayene kadar, elde edilecek film ve röntgen sonuçları da önemli bir parametre olarak ön plana çıkmaktadır.

Ankara Ortodondist

Bu aşamada hem doktorların doğru bir tedavi süreci belirlemesi için hem de hastanın maksimum verim alması için, yapay zeka ve mekanik kodlama ile donatılmış olan röntgen, film cihazlarına sahip olunması gerekmektedir.

Muayene sürecinde 3 boyutlu model çıkartabilecek cihazlar aracılığıyla yapılan ön muayene verilerine göre, hastanın ihtiyacı olan tedavi aparatlarının üretilesi süreci başlamaktadır. Doktor gözetiminde devam eden bu süreç içerisinde, hastanın sahip olduğu;

 • Ağız yapısı
 • Üst ve alt çene kemiği dayanıklılığı
 • Hastanın sahip olduğu diş dizilimi
 • Sahip olunan dişlerin doğal veya implant gibi araçlarla yapay şekilde yer alması
 • Dişlerin fiziki olarak eksik ya da kırık olması

durumlarının referans alınmasıyla, tedavi sürecine dair planlama yapılmaktadır.

Yapılan planlamalara uygun şekilde optimize edilen seanslar ile birlikte doktoru belirlediği tedavi yöntemi ile hastanın sağlığına kavuşturulma süreci devam eder.

Ortodontik Tedaviler Nedir?

Hastaların diş yapısında teşhis edilen bir dizi rahatsızlığın çözümü ortodontik tedaviler kapsamında sağlıklı hale getirilmektedir. Sahip olunan bu anomaliler;

 • Overbite
 • Underbite
 • Crossbite
 • Openbite
 • Boşluklar
 • Çapraşıklık

ve bu rahatsızlıklara benzeyen durumlar şeklinde listelenebilir.

Maddeler içerisinde ifade edilen bu rahatsızlıkların tedavi edildiği yöntemler ise;

 • Metal Braketler
 • Porselen Braketler
 • Lingual Braketler
 • Invisalign

gibi ortodontik tedavi yöntemleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Ankara Ortodondist
Ankara Ortodondist

Metal Braketler; Metal Diş Teli olarak da adlandırılan bir tedavi yöntemidir. Geleneksel ortodontist tedavi çözümü olarak bu tedavide, hastanın diş yapısına uygun olarak diş teli üretimi ve montajı yapılmaktadır.

Porselen Braketler; Şeffaf Diş Teli olarak bilinen bir diğer tedavi biçimidir. Bu tedavide asıl amaç, çapraşık yapıda bulunan dişlerin Metal Diş Teli kadar mukavemeti yüksek olmayan; fakat daha estetik duran plastik aparatlardan destek alınarak, dişlerin belirli bir düzende durmasıdır.

Lingual Braketler ile; ortodontik çalışma gerektiren dişler için diğer modellerden daha farklı bir çözüm üretilir. Bu yöntem dahilinde sadece işlevsel bir çözüm sunulmaz, hastanın gündelik hayatının daha estetik bir şekilde devam etmesi sağlanır. Burada diş teli görevi gören aparatların diş bölgesinin iç kısmına monte edilmesi söz konusudur.

Invisalign yöntemi ise son yılların revaçta olan ortodontik tedavi uygulamasıdır.

Bu uygulamada da hem hasta sağlığı hem de estetik kaygılar ön plandadır. Bir defaya özel olarak üretilen ve tedavi boyunca sürekli biçimde kullanılması gereken metal tellerin kullanılmadığı bu yöntemde; portatif şeffaf aparatlardan destek alınır.

Tedavi gerektiren dişlerin 3 boyutlu filmi çekilir ve yazılım desteği ile hasta ağız yapısının modeli çıkartılır. Dişlere tam uyum sağlayacak şekilde üretilen şeffaf plastik aparatlardan, seans ve tedavi sürecine uygun olan sayıda üretim yapılır. Tedavi boyunca gün içinde de dahil olmak üzere takılıp çıkartılabilecek özellikler sunan plastik kalıplar ile estetik açıdan yoksun kalmadan, tedavi süreci tamamlanabilmektedir.

Ankara Ortodontist Tedavi Fiyatları

Ankara dahilinde gerçekleştirilen Ağız ve Diş Sağlığı tedavi ücretleri, diğer il ve ilçelerde olduğu gibi; Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yayımlanan Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesiyle belirlenmektedir.

Ortodontik tedavi ücretleri için bu aşamada sabit bir tarife verilememektedir. Bu durumun doğrudan sebebi ise kişiye özel olarak üretilen çözümler, hastanın sahip olduğu ağız ve diş yapısındaki farklar, tedavi için gerekli olan seans süreçlerinin farklılık göstermesi olarak ifade edilmektedir.

Ankara ortodontist hizmetleri için özel muayenehanesinden randevu isteyebileceğiniz, tedaviler için hizmet talep edebileceğiniz Ortodontistler arasında yer alan Doç. Dr. Enis GÜRAY’ın tecrübesinden siz de faydalanabilirsiniz.

Enis GÜRAY; Uzman olduğu ortodonti alanı dahilinde, Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerine özel çözümler sunmaktadır. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmak ve tedaviler hakkında güncel fiyat bilgisi almak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Menü
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın