Ankara Ortodonti Tavsiye

Ankara Ortodonti Tavsiye

Ankara ortodonti tavsiye konusunda zengin seçeneklere sahip bir bölgedir. Ankara’da hem estetik hem de fonksiyonel anlamda dişlerinde sorun yaşayan insan sayısı görece fazladır. Buna uygun olarak ağız ve diş sağlığı merkezleri ile muayenehanelerin sayısı da oldukça fazladır.

Ankara ortodonti tavsiye önemli bir husustur. Çünkü ülkemizde ortodonti tedavisi, belli maddi şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Örneğin devlete bağlı ağız ve diş sağlığı kliniklerinde, yetişkin hastalar için ortodonti tedavisi gerçekleştirilememektedir.

İstanbul ve Ankara Ortodonti Tavsiye

İstanbul ve Ankara gibi metropollerde uygun bir ortodonti kliniği bulmak önem kazanmaktadır. Seçeneklerin fazlalığı, farklı klinik ve muayenehanelerin varlığı hastaları kararsız bırakabilmektedir. Örneğin Ankara ortodontist tavsiyesi için aşağıdaki hususlara dikkat etmek faydalı olabilir;

  • Diş hekimi ortodonti alanında uzman mı?
  • Tüm ortodontik tedavileri gerçekleştirebilecek teknik yeterliliği var mı?
  • Steril tıbbi ekipmanlara sahip mi?
  • Hasta tedavi öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gereken noktalar gibi konular hakkında bilgilendiriliyor mu?
  • Hasta ile yeterince ilgileniliyor ve ona hak ettiği saygı gösteriliyor mu?
Ankara Ortodonti Tavsiye

Ortodonti Ankara Tavsiye

Ankara ortodontist tavsiye için farklı kriterlere değinmiştik. Bu noktada en önemli hususlardan biri de hasta geribildirimleridir. Tedavi olmak istediğiniz hekim hakkındaki yorumları ve değerlendirmeleri görmek amacıyla küçük bir web taraması faydalı olabilir. En iyi ortodontist profesyonel bir yaklaşımla tedavileri gerçekleştiren ancak hastaya da gerekli bilgilendirmeleri yapmayı ihmal etmeyen ortodontisttir.

Doç. Dr. Enis Güray’ın kişisel muayenehanesinde, aşağıda sıralanan farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

  • Şeffaf plak tedavisi – invisalign
  • Şeffaf veya klasik diş teli tedavisi
  • Ortognatik cerrahi
  • Ortodontik mini vida
  • Sabit ya da hareketli apareyler

Ortodonti Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Ankara ortodonti hastaneleri konusu da hastalar tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Ortodonti bir diş hekimliği alt alanı olarak devlet veya özel fark etmeksizin pek çok merkezde bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki devlete bağlı kurumlar, 18 yaş ve üzerindeki hastaların tedavisini yapmamaktadır. 18 yaşından küçükler için ise genellikle çok uzun tedavi bekleme süreleri olmaktadır. Günümüzde devlete bağlı ağız ve diş sağlığı kliniklerinden randevu alabilmek bile oldukça zordur ve uzun bekleme sürelerine ihtiyaç olmaktadır.

Bilgilerden anlaşılacağı üzere, Sağlık Bakanlığı’na bağlı merkezlerden ortodonti tedavisi almak oldukça güç ve zahmetlidir. Bu noktada uzman diş hekimlerinin klinik veya muayenehanelerinden randevu almak iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Ankara ortodonti fiyatları klinikler/merkezler arasında farklılık gösterebilmektedir. Ankara ortodonti tavsiye listelerinde, olumlu hasta geribildirimlerinden ötürü üst sıralarda bulunan Doç. Dr. Enis Güray’ın kişisel muayenehanesinde, Türk Diş Hekimleri Birliği’nin güncel fiyatları geçerlidir. Bazı işlemlerle ilgili fiyat listesine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

“Türk Dişhekimleri Birliği 2022 Fiyatları”

İşlem KDV Hariç Fiyat (TL) %8 KDV Dahil Fiyat (TL)
Ortodontik Model Yapımı 171,30 ₺ 185,00 ₺
Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 3.995,37 ₺ 4.315,00 ₺
Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 5.810,19 ₺ 6.275,00 ₺
Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 8.050,93 ₺ 8.695,00 ₺
Sabit Kapanış Yükseltici Tatbiki (Kısa Süreli) 564,81 ₺ 610,00 ₺
Açık Kapanışın Ortodontik Tedavisi 6.847,22 ₺ 7.395,00 ₺
Tek Çeneyi İlgilendiren Aparey Yapımı (Vida Hariç) 1.064,81 ₺ 1.150,00 ₺
Çift Çeneyi İlgilendiren Aparey Yapımı (Frankel Aygıtları- Aktivatör – Bionatör) 1.810,19 ₺ 1.955,00 ₺
Vida Uygulaması (Tek Vida) 296,30 ₺ 320,00 ₺
Düz Ark Teli Tatbiki (Tek Çene NİTİ Telleri) 449,07 ₺ 485,00 ₺
Büküm İçeren Tel Tatbiki (Tek Çene) 393,52 ₺ 425,00 ₺
Bant Tatbiki (Tek Diş) 347,22   ₺ 375,00 ₺
Braket Tatbiki (Tek Diş) 305,56 ₺ 330,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç) 7.000,00 ₺ 7.560,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta) (Plak Ücreti Hariç) 10.000,00 ₺ 10.800,00 ₺
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç) 15.000,00 ₺ 16.200,00 ₺

 

Ankara Ortodonti Devlet Hastanesi

Ankara’da hangi hastanede ortodonti var? Ankara’daki devlet hastanelerinin pek çoğunda yalnızca temel diş hekimliği uygulamaları gerçekleşmektedir. Panoramik film çekimi gibi görüntüleme işlemleri, tanı işlemleri ve farklı bir merkeze sevk işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca diş çekimi gibi klasik uygulamalar da çoğu devlet hastanesinde yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı ağız ve diş sağlığı kliniklerinde ise yalnızca 18 yaşından küçük hastaların ortodontik tedavileri yapılabilmektedir. Ortodonti, önemli bir diş hekimliği alt birimidir ve gerekli tedaviler yapılmadığı takdirde diş ve çene yapısındaki bozukluklar yaşam kalitesini fazlaca düşürmektedir. Üstelik bazı vakalar kişi genç erişkinlik çağına gelene kadar fark edilmeyebilir.

Tedavi edilmeyen çarpık diş gibi bazı sorunlar, zamanla sağlam dişleri de oynatarak onlara zarar verebilir. Dolayısıyla ortodontik tedaviler ertelenmemelidir. Ayrıca erken yaşlarda olunan tedaviler, daha hızlı bir iyileşme ile sonuçlanmaktadır.